Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Údolí koňské podkovy

3. 02. 2020 15:00:49
Čína, velká země mnoha neznámých krás. Kdo kdy u nás slyšel třeba o Údolí koňské podkovy v pohoří Mati. Nádhernou přírodu zde doplňují památky vybudované lidmi - buddhistické chrámy zavěšené na strmých a vysokých skalních útesech.

Složitý přístup do NP Zhangye Danxia v provincii Kansu je popsaný v blogu o Ledovém údolí, jeho nejhezčí část popisuje blog o Duhových horách. Obě tyto části jsou zachovány v přírodním stavu, pouze je zde dobudovaná turistická infrastruktura. Zato nejzajímavější partie třetí oblasti tohoto NP, tedy Údolí koňské podkovy v pohoří Mati, jsou přetvořeny lidskými silami, byť buddhistické chrámy částečně využívají i přírodní jeskyně jako základ pro své místnosti. Nejstarší z nich začaly být budovány již v 5. století a zachovaly se dodnes.

Ovšem jako první fotku si neodpustím dát ryze současnou kompozici kytiček v květináčích před administrativním centrem, kde se kupují vstupenky. Uznejte, taková fotka nejde nepoužít.

Všechny následující obrázky jsou rozkliknutelné do větší velikosti.

Vjezd do areálu Údolí koňské podkovyVjezd do areálu Údolí koňské podkovy (Libor O. Novotný)Hlavní vstupHlavní vstup (Libor O. Novotný)

První jeskyně s pozůstatky kamenných Buddhů začínají už před oficiálním vjezdem, modlitební vlaječky na okolních kopcích dávají pocítit atmosféru Tibetu, na kraji jehož náhorní plošiny se ve výšce kolem 2.000 m n.m. právě nacházíme.

Modlitby na vlaječkách roznáší vítr mezi jejich adresáty - buddhistická božstva (která uznává mahajánový směr buddhismu, na rozdíl od buddhismu theravádového, který je spíše filozofií - vše samozřejmě velmi zjednodušeno pro potřeby popisku obrázku)Modlitby na vlaječkách roznáší vítr mezi jejich adresáty - buddhistická božstva (která uznává mahajánový směr buddhismu, na rozdíl od buddhismu theravádového, který je spíše filozofií - vše samozřejmě velmi zjednodušeno pro potřeby popisku obrázku) (Libor O. Novotný)

První část areálu je kousek za vjezdem. Ve strmé stěně je vybudováno pět hezky zachovalých chrámů, vzájemně propojených vnějšími i vnitřními chodbami.

Skalní chrámy v doupravených pískovcových jeskyníchSkalní chrámy v doupravených pískovcových jeskyních (Libor O. Novotný)Stejné místo z podhledu dává lepší představu o výšceStejné místo z podhledu dává lepší představu o výšce (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

Chodby a tunely jsou poměrně strmé, s batohem na zádech místy pro Evropany téměř neschůdné. Průchod na následující fotce sahá zhruba do výšky našeho pasu, musíme se pořádně poklonit a i na pokleknutí na kolena dojde.

Chudý interiér chrámu, dále se pokračuje úzkým a nízkým průlezem do tunelu k sousednímu chrámečkuChudý interiér chrámu, dále se pokračuje úzkým a nízkým průlezem do tunelu k sousednímu chrámečku (Libor O. Novotný)

Dostat se do některých vyšších jeskyní vyžaduje i určitou lezeckou zkušenost a hlavně odvahu.

Strmý tunel vertikálně spojující chrámy ležící nad sebouStrmý tunel vertikálně spojující chrámy ležící nad sebou (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)Ne všechny chrámy jsou tak obtížně přístupné, do některých se dá dostat mnohem snadněji - interiéry jsou velmi podobné, pokud má někdo problém se stísněnými prostory, vynecháním horních chrámů o nic nepřichází (kromě trochy toho adrenalinu)Ne všechny chrámy jsou tak obtížně přístupné, do některých se dá dostat mnohem snadněji - interiéry jsou velmi podobné, pokud má někdo problém se stísněnými prostory, vynecháním horních chrámů o nic nepřichází (kromě trochy toho adrenalinu) (Libor O. Novotný)

Našim hlavním cílem je menší osada, jejíž stylové jednopatrové domy byly dávno předělány pro potřeby turismu, tedy nejvíce na různé restaurace a obchůdky, vše doplněno řadou stánků se suvenýry a rychlým občerstvením. Evidentně vše cílí na místní turisty, s mimočínskými návštěvníky se moc nepočítá, jen jedna z restaurací nabízí jídelní lístek i v angličtině - rodina je sice z místní komunity, ale děti už studují ve velkých městech na východě.

Odsud se pěšky pokračuje asi kilometr pod hlavní útes s jeskyněmi a chrámy, který je hlavní atrakcí údolí. Začíná pršet (proto ta tmavá fotka), zrychlujeme tempo, abychom se schovali v labyrintu chrámů, jeskyní, chodbiček, tunelů a schodišť. Známí o týden později na stejném místě mají smůlu - prší ještě více, takže je celý areál z bezpečnostních důvodů uzavřen (podklouznutí na kluzkém pískovci by na strmé stěně mohlo být osudné).

Trochu tmavší dešťová fotka hlavní skalní stěny s chrámy, všechny jsou přístupné soustavou chodeb, tunelů a schodišť, další chrámečky pokračující vpravo se už do záběru nevešlyTrochu tmavší dešťová fotka hlavní skalní stěny s chrámy, všechny jsou přístupné soustavou chodeb, tunelů a schodišť, další chrámečky pokračující vpravo se už do záběru nevešly (Libor O. Novotný)Spojovací tunelSpojovací tunel (Libor O. Novotný)Okno v tunelu vysekané do skalní stěnyOkno v tunelu vysekané do skalní stěny (Libor O. Novotný)Místy jsou spojnice vedeny chodbami na povrchu skalního srázuMísty jsou spojnice vedeny chodbami na povrchu skalního srázu (Libor O. Novotný)Nic moc pro lidi trpící závratí...Nic moc pro lidi trpící závratí... (Libor O. Novotný)Ještě jeden záběr pro představu o výškových poměrechJeště jeden záběr pro představu o výškových poměrech (Libor O. Novotný)

Na úpatí srázu je několik jeskyní včetně té, která dala údolí jméno. Všem žehná velký stojící Buddha, který dohlíží na kámen s otiskem koňské podkovy.

Buddha dohlíží na otisk koňské podkovyBuddha dohlíží na otisk koňské podkovy (Libor O. Novotný)Areálu dala jméno koňská podkovaAreálu dala jméno koňská podkova (Libor O. Novotný)Ani buddhismus není imunní vůči moderním technologiím, svíčky nahradily žárovky a modlitební mlýnky pohání baterieAni buddhismus není imunní vůči moderním technologiím, svíčky nahradily žárovky a modlitební mlýnky pohání baterie (Libor O. Novotný)

Poslední část areálu je trochu z ruky, musí se jít asi dva kilometry krásnou krajinou (a pak zase zpátky), cestu zpestřují výhledy na pohoří Mati a tibetské modlitební vlaječky. Při troše štěstí se dá zahlédnout stádo yaků (česky by se mělo správněji psát "jaků", ale takto napsané to vypadá trochu divně).

Za peníze se dá vypůjčit na focení místní krojZa peníze se dá vypůjčit na focení místní kroj (Libor O. Novotný)Pohoří MatiPohoří Mati (Libor O. Novotný)Tibetské modlitební vlaječkyTibetské modlitební vlaječky (Libor O. Novotný)Yak (jak) domácíYak (jak) domácí (Libor O. Novotný)

Cílem procházky horskou krajinou je malý chrámeček na vyvýšenině, který ukrývá na 40 soch jednoho z místních králů v různých bojových a výhružných pózách.

40 soch jednoho a toho samého krále - to tak trochu zavání mírným kultíkem osobnosti40 soch jednoho a toho samého krále - to tak trochu zavání mírným kultíkem osobnosti (Libor O. Novotný)

Nakonec občerstvení: v jednom lokálním obchůdku na ochutnání fazolové sušenky (nic moc), v restauraci skoro půlkilová porce yaččího jogurtu a čínský oběd (obvykle platí, že počet porcí = počet osob + 1).

Fazolové sušenkyFazolové sušenky (Libor O. Novotný)Yaččí jogurtYaččí jogurt (Libor O. Novotný)Oběd - pro jistotu nám dokonce nabídli i příbor, abychom viděli, jak jsou zde na venkově také světoví - my jsme ale zůstali u hůlekOběd - pro jistotu nám dokonce nabídli i příbor, abychom viděli, jak jsou zde na venkově také světoví - my jsme ale zůstali u hůlek (Libor O. Novotný)

Asi 3/4 hodinové video z provincií Kansu (jen fotky, protože kameru jsem utopil ve Žluté řece Chuang Che) a Chu-nan (točené po ztrátě kamery přes mobil a foťák). Údolí koňské podkovy je věnováno pár fotek vesměs vložených výše, ale pro milovníky přírody a starobylých městeček může být zajímavý i zbytek videa.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 3.2.2020 15:00 | karma článku: 15.21 | přečteno: 242x

Další články blogera

Libor O. Novotný

Jeskyně Desetitisíců Buddhů

Binglingsi - u nás nepříliš známá část Číny. Cesta sem je poněkud krkolomná, nicméně Jeskyně Desetitisíců Buddhů určitě stojí za návštěvu. Nejen kvůli obřímu sedícímu Buddhovi, ale i kvůli nádherným scenériím kolem Žluté řeky.

17.2.2020 v 15:00 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Libor O. Novotný

Duhové hory - nejbarevnější pohoří na světě

Fotky z čínských Duhových hor jste už určitě viděli. A téměř jistě jste jim nevěřili, protože byly nepřirozeně přibarvené. A to je škoda, protože jsou úžasné i bez přibarvování, které jim ubírá na důvěryhodnosti a zbytečně škodí.

20.1.2020 v 15:00 | Karma článku: 15.79 | Přečteno: 468 | Diskuse

Libor O. Novotný

Ledové údolí Binggou

Americké Monument Valley je jen jedno - ale ve světě má několik konkurentů vzniklých podobnými geologickými procesy. Jednou z oblastí, která je americkému vzoru morfologicky velice podobná, je čínské Ledové údolí Binggou.

6.1.2020 v 15:00 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 279 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Alena Damijo

Je libo Oxford?

Město s pouhými 150,000 obyvatel, čili jen o něco větší než náš Liberec, a přesto jej zná snad každý gramotný člověk. Oxford byl i tento rok vyhodnocen jako nejlepší univerzita světa, čemuž věřím – i já tam studovala,

21.2.2020 v 10:45 | Karma článku: 10.87 | Přečteno: 304 | Diskuse

Pavla Hermannová

Můj Izrael 3

Jednoho dne k nám darem od milých lidí přišly letenky, zajištěné ubytování a trocha peněz na život v Izraeli. A tak jsme s manželem sbalili pár věcí a do Izraele vyrazili.

21.2.2020 v 8:47 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 297 | Diskuse

Jan Vaverka

Lednový Izrael - 5. díl: Negevská poušť

Pustina pokrývající polovinu plochy Izraele, posetá desítkami vojenských prostorů, ale i kaňony a antickými vykopávkami. Prostě ideální turistická lokalita. Co myslíte?

21.2.2020 v 8:20 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 168 | Diskuse

Dana Emingerová

Ve vyšehradských hradbách je zazděný kostel

Vyrůstala jsem pod Vyšehradem, aniž bych tušila, co všechno ukrývají hradby před našimi okny. V šancích nad Vratislavovou ulicí, kde jsme bydleli, je totiž nejen zazděná brána, ale dokonce celý kostel...

20.2.2020 v 14:05 | Karma článku: 30.19 | Přečteno: 900 | Diskuse

Denis Herák

Vrch Šíp 1169m.n.m / VIDEO

Šíp (1 169,5 m n. m.[1]) je masívny rozložitý skalnatý vrch, vypínajúci sa nad sútokom riek Orava a Váh v pohorí Veľká Fatra v okrese Ružomberok. Nachádza sa v rovnomennej národnej prírodnej rezervácií Šíp.

19.2.2020 v 9:33 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 151 | Diskuse

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...