Pondělí 10. května 2021, svátek má Blažena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 10. května 2021 Blažena

Údolí koňské podkovy

3. 02. 2020 15:00:49
Čína, velká země mnoha neznámých krás. Kdo kdy u nás slyšel třeba o Údolí koňské podkovy v pohoří Mati. Nádhernou přírodu zde doplňují památky vybudované lidmi - buddhistické chrámy zavěšené na strmých a vysokých skalních útesech.

Složitý přístup do NP Zhangye Danxia v provincii Kansu je popsaný v blogu o Ledovém údolí, jeho nejhezčí část popisuje blog o Duhových horách. Obě tyto části jsou zachovány v přírodním stavu, pouze je zde dobudovaná turistická infrastruktura. Zato nejzajímavější partie třetí oblasti tohoto NP, tedy Údolí koňské podkovy v pohoří Mati, jsou přetvořeny lidskými silami, byť buddhistické chrámy částečně využívají i přírodní jeskyně jako základ pro své místnosti. Nejstarší z nich začaly být budovány již v 5. století a zachovaly se dodnes.

Ovšem jako první fotku si neodpustím dát ryze současnou kompozici kytiček v květináčích před administrativním centrem, kde se kupují vstupenky. Uznejte, taková fotka nejde nepoužít.

Všechny následující obrázky jsou rozkliknutelné do větší velikosti.

Vjezd do areálu Údolí koňské podkovy
Vjezd do areálu Údolí koňské podkovy (Libor O. Novotný)Hlavní vstup
Hlavní vstup (Libor O. Novotný)

První jeskyně s pozůstatky kamenných Buddhů začínají už před oficiálním vjezdem, modlitební vlaječky na okolních kopcích dávají pocítit atmosféru Tibetu, na kraji jehož náhorní plošiny se ve výšce kolem 2.000 m n.m. právě nacházíme.

Modlitby na vlaječkách roznáší vítr mezi jejich adresáty - buddhistická božstva (která uznává mahajánový směr buddhismu, na rozdíl od buddhismu theravádového, který je spíše filozofií - vše samozřejmě velmi zjednodušeno pro potřeby popisku obrázku)
Modlitby na vlaječkách roznáší vítr mezi jejich adresáty - buddhistická božstva (která uznává mahajánový směr buddhismu, na rozdíl od buddhismu theravádového, který je spíše filozofií - vše samozřejmě velmi zjednodušeno pro potřeby popisku obrázku) (Libor O. Novotný)

První část areálu je kousek za vjezdem. Ve strmé stěně je vybudováno pět hezky zachovalých chrámů, vzájemně propojených vnějšími i vnitřními chodbami.

Skalní chrámy v doupravených pískovcových jeskyních
Skalní chrámy v doupravených pískovcových jeskyních (Libor O. Novotný)Stejné místo z podhledu dává lepší představu o výšce
Stejné místo z podhledu dává lepší představu o výšce (Libor O. Novotný)article_photo
(Libor O. Novotný)

Chodby a tunely jsou poměrně strmé, s batohem na zádech místy pro Evropany téměř neschůdné. Průchod na následující fotce sahá zhruba do výšky našeho pasu, musíme se pořádně poklonit a i na pokleknutí na kolena dojde.

Chudý interiér chrámu, dále se pokračuje úzkým a nízkým průlezem do tunelu k sousednímu chrámečku
Chudý interiér chrámu, dále se pokračuje úzkým a nízkým průlezem do tunelu k sousednímu chrámečku (Libor O. Novotný)

Dostat se do některých vyšších jeskyní vyžaduje i určitou lezeckou zkušenost a hlavně odvahu.

Strmý tunel vertikálně spojující chrámy ležící nad sebou
Strmý tunel vertikálně spojující chrámy ležící nad sebou (Libor O. Novotný)article_photo
(Libor O. Novotný)Ne všechny chrámy jsou tak obtížně přístupné, do některých se dá dostat mnohem snadněji - interiéry jsou velmi podobné, pokud má někdo problém se stísněnými prostory, vynecháním horních chrámů o nic nepřichází (kromě trochy toho adrenalinu)
Ne všechny chrámy jsou tak obtížně přístupné, do některých se dá dostat mnohem snadněji - interiéry jsou velmi podobné, pokud má někdo problém se stísněnými prostory, vynecháním horních chrámů o nic nepřichází (kromě trochy toho adrenalinu) (Libor O. Novotný)

Našim hlavním cílem je menší osada, jejíž stylové jednopatrové domy byly dávno předělány pro potřeby turismu, tedy nejvíce na různé restaurace a obchůdky, vše doplněno řadou stánků se suvenýry a rychlým občerstvením. Evidentně vše cílí na místní turisty, s mimočínskými návštěvníky se moc nepočítá, jen jedna z restaurací nabízí jídelní lístek i v angličtině - rodina je sice z místní komunity, ale děti už studují ve velkých městech na východě.

Odsud se pěšky pokračuje asi kilometr pod hlavní útes s jeskyněmi a chrámy, který je hlavní atrakcí údolí. Začíná pršet (proto ta tmavá fotka), zrychlujeme tempo, abychom se schovali v labyrintu chrámů, jeskyní, chodbiček, tunelů a schodišť. Známí o týden později na stejném místě mají smůlu - prší ještě více, takže je celý areál z bezpečnostních důvodů uzavřen (podklouznutí na kluzkém pískovci by na strmé stěně mohlo být osudné).

Trochu tmavší dešťová fotka hlavní skalní stěny s chrámy, všechny jsou přístupné soustavou chodeb, tunelů a schodišť, další chrámečky pokračující vpravo se už do záběru nevešly
Trochu tmavší dešťová fotka hlavní skalní stěny s chrámy, všechny jsou přístupné soustavou chodeb, tunelů a schodišť, další chrámečky pokračující vpravo se už do záběru nevešly (Libor O. Novotný)Spojovací tunel
Spojovací tunel (Libor O. Novotný)Okno v tunelu vysekané do skalní stěny
Okno v tunelu vysekané do skalní stěny (Libor O. Novotný)Místy jsou spojnice vedeny chodbami na povrchu skalního srázu
Místy jsou spojnice vedeny chodbami na povrchu skalního srázu (Libor O. Novotný)Nic moc pro lidi trpící závratí...
Nic moc pro lidi trpící závratí... (Libor O. Novotný)Ještě jeden záběr pro představu o výškových poměrech
Ještě jeden záběr pro představu o výškových poměrech (Libor O. Novotný)

Na úpatí srázu je několik jeskyní včetně té, která dala údolí jméno. Všem žehná velký stojící Buddha, který dohlíží na kámen s otiskem koňské podkovy.

Buddha dohlíží na otisk koňské podkovy
Buddha dohlíží na otisk koňské podkovy (Libor O. Novotný)Areálu dala jméno koňská podkova
Areálu dala jméno koňská podkova (Libor O. Novotný)Ani buddhismus není imunní vůči moderním technologiím, svíčky nahradily žárovky a modlitební mlýnky pohání baterie
Ani buddhismus není imunní vůči moderním technologiím, svíčky nahradily žárovky a modlitební mlýnky pohání baterie (Libor O. Novotný)

Poslední část areálu je trochu z ruky, musí se jít asi dva kilometry krásnou krajinou (a pak zase zpátky), cestu zpestřují výhledy na pohoří Mati a tibetské modlitební vlaječky. Při troše štěstí se dá zahlédnout stádo yaků (česky by se mělo správněji psát "jaků", ale takto napsané to vypadá trochu divně).

Za peníze se dá vypůjčit na focení místní kroj
Za peníze se dá vypůjčit na focení místní kroj (Libor O. Novotný)Pohoří Mati
Pohoří Mati (Libor O. Novotný)Tibetské modlitební vlaječky
Tibetské modlitební vlaječky (Libor O. Novotný)Yak (jak) domácí
Yak (jak) domácí (Libor O. Novotný)

Cílem procházky horskou krajinou je malý chrámeček na vyvýšenině, který ukrývá na 40 soch jednoho z místních králů v různých bojových a výhružných pózách.

40 soch jednoho a toho samého krále - to tak trochu zavání mírným kultíkem osobnosti
40 soch jednoho a toho samého krále - to tak trochu zavání mírným kultíkem osobnosti (Libor O. Novotný)

Nakonec občerstvení: v jednom lokálním obchůdku na ochutnání fazolové sušenky (nic moc), v restauraci skoro půlkilová porce yaččího jogurtu a čínský oběd (obvykle platí, že počet porcí = počet osob + 1).

Fazolové sušenky
Fazolové sušenky (Libor O. Novotný)Yaččí jogurt
Yaččí jogurt (Libor O. Novotný)Oběd - pro jistotu nám dokonce nabídli i příbor, abychom viděli, jak jsou zde na venkově také světoví - my jsme ale zůstali u hůlek
Oběd - pro jistotu nám dokonce nabídli i příbor, abychom viděli, jak jsou zde na venkově také světoví - my jsme ale zůstali u hůlek (Libor O. Novotný)

Asi 3/4 hodinové video z provincií Kansu (jen fotky, protože kameru jsem utopil ve Žluté řece Chuang Che) a Chu-nan (točené po ztrátě kamery přes mobil a foťák). Údolí koňské podkovy je věnováno pár fotek vesměs vložených výše, ale pro milovníky přírody a starobylých městeček může být zajímavý i zbytek videa.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 3.2.2020 15:00 | karma článku: 18.47 | přečteno: 277x

Další články blogera

Libor O. Novotný

Mladoboleslavská věznice

Před deseti lety zavítal hollywoodský herec Tom Cruise do Mladé Boleslavi. Ne, opravdu si tu nechtěl osobně vybrat Fabii – byl ale zavřený v místním vězení u okresního soudu. Naštěstí jen v rámci natáčení Mission: Impossible IV.

14.9.2020 v 15:00 | Karma článku: 12.18 | Přečteno: 479 | Diskuse

Libor O. Novotný

Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů Česka

V anketě o 7 divů Česka skončila přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně jen velmi těsně druhá (o necelou tisícovku hlasů, tedy méně než 1%) za Karlovým mostem. Pojďme se na ni alespoň virtuálně podívat.

17.8.2020 v 15:00 | Karma článku: 20.99 | Přečteno: 485 | Diskuse

Libor O. Novotný

Nejkratší tunel u nás a asi i na světě

Certifikátem má sice potvrzený jen český rekord, ale tunel Pekařova brána asi bude i ve světě jen těžko hledat konkurenci. Vždyť kdo by prorážel tunel dlouhý v nejkratším místě jen 3,4 metru...

3.8.2020 v 15:00 | Karma článku: 20.47 | Přečteno: 666 | Diskuse

Libor O. Novotný

Zavěšený klášter - prý jedna z nejnebezpečnějších turistických atrakcí

Možná se k vám dostal známý řetězový mail s deseti nejnebezpečnějšími turistickými atrakcemi světa, kde čestné místo v popředí obsazuje čínský Zavěšený klášter Xuankong Temple. Není tomu tak, ve skutečnosti je naprosto bezpečný.

13.7.2020 v 15:00 | Karma článku: 22.69 | Přečteno: 888 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Jan Snopek

Jak se žije a cestuje se zlomeninou aneb radost až na kost

Jako dítě školou povinné jsem všem spolužákům, kteří si něco zlomili, tajně záviděl. Měli ve škole různé úlevy, díky obrněným údům rozdávali nejtvrdší rány, a ještě ke všemu měli sádru pokreslenou různými vzkazy a obrázky.

5.5.2021 v 21:25 | Karma článku: 11.59 | Přečteno: 310 | Diskuse

Josef Pavlík

Tokio, centrum země vycházejícího slunce

Japonsko vás přivítá letištěm Narita. Doposud jsem pokládal za velká letiště Tacoma v Seattlu a mezinárodní v Los Angeles. Pražské letiště vedle těchto vzdušných přístavů jako stánek vedle prodejny Billa.

4.5.2021 v 19:13 | Karma článku: 12.01 | Přečteno: 256 |

Jan Čermák

Přepadení v poušti

Afrika je divoký kontinent. Náročná je samozřejmě hlavně příroda: poušť, horko, divoká zvířata, ale narazit se dá i na ozbrojené rebely nebo loupežníky. A právě na ně jsme v roce 1998 v Mauretánii narazili my.

4.5.2021 v 11:17 | Karma článku: 19.85 | Přečteno: 436 | Diskuse

Vladimír Hauk

Modré oči? Tak to bych si dala říct!

Na Filipínách jsem se řízením osudu a náhody dostal do ženského kolektivu. Navštívil jsem venkovskou školu, vyzkoušel karaoke a pochopil, jak to mají filipínské ženy s muži ze západu.

2.5.2021 v 18:08 | Karma článku: 26.95 | Přečteno: 805 | Diskuse

Lucie Jančíková

Divočina v Rusku

Dětský svět je rozmanitý, plný her, fantazie a představ. Malé dítě se narodí a dostane do života od svých rodičů nějakou genetickou výbavu. Modré oči, blonďaté vlásky, nebo naopak tmavé vlasy a černé oči.

29.4.2021 v 10:39 | Karma článku: 29.56 | Přečteno: 849 | Diskuse
Počet článků 342 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3235

Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování (s výjimkou pár vyžádaných knižních recenzí pro tehdejší Knihy iDnes).

Najdete na iDNES.cz