Pátek 21. února 2020, svátek má Lenka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 21. února 2020 Lenka

Duhové hory - nejbarevnější pohoří na světě

20. 01. 2020 15:00:38
Fotky z čínských Duhových hor jste už určitě viděli. A téměř jistě jste jim nevěřili, protože byly nepřirozeně přibarvené. A to je škoda, protože jsou úžasné i bez přibarvování, které jim ubírá na důvěryhodnosti a zbytečně škodí.

Duhové hory jsou součástí geoparku NP Zhangye Danxia Landform, spolu s Ledovým údolím Binggou a pohořím Mati (odkaz bude funkční po uveřejnění blogu 3.2.2020, 15:00). Najdeme je hluboko v čínském vnitrozemí, v provincii Kansu (Gan-su), tedy na starodávné Hedvábné stezce (správněji by se mělo psát Hedvábné cestě), která v těchto místech patřila svého času pod tibetskou správu. Už to nám napovídá, že se pohybujeme poměrně vysoko, kolem 2.000 m n.m. Rozloha chráněného území je 322 kilometrů čtverečných, geologické stáří 24 milionů let.

Pro úplnost podotýkám, že tibetská správa se týká dávné minulosti, nikoliv současných sporů o Tibet. V provincii Kansu leží např. Poslední kámen Velké čínské zdi, takže historický nárok na toto území je víceméně jasný. Kansu patří Číně už od dob císařských dynastií.

Povrch a jeho zbarvení je způsobené z velké části zvětráváním pískovců různého složení. Nejedná se o kompaktní skály, svrchní vrstva horniny je tvořena sypkými materiály. Proto je nutná určitá regulace pohybu po parku. Do areálu se tedy může jen místními shuttle busy, které (v rámci vstupného zdarma) objíždějí jednotlivá stanoviště. Jen na nich se dá vystoupit a po betonových chodnících a schodištích procházet nejzajímavější místa. Pokud se člověk drží doporučených směrů, čekají ho stále hezčí a hezčí vyhlídky, takže prohlídka parku graduje na posledním (obvykle pátém) zastavení.

Přestože se v různých internetových stránkách o Duhových horách stereotypně opakují fráze o skalních útvarech, věžích a dalších zajímavých objektech, pro Duhové hory tyto ustálené fráze neplatí, zde se nejezdí za skalními mnichy, žábami a želvami. Kouzlo Duhových hor netkví ve vyhledávání hypotetických skalních soch, ale čistě v barevnosti terénu. Samozřejmě každé pravidlo má svou výjimku a tou je hned první zastavení kyvadlových autobusů, kde hned z parkoviště je vidět horský hřeben s profilem Spící krásky.

Všechny následující obrázky jsou rozkliknutelné do větší velikosti.

Spící kráskaSpící kráska (Libor O. Novotný)

Ale dále už nemusíme trápit mozek hledáním souvislostí, protože se budeme kochat neobvyklými barvami zdejších hornin. Vše podstatné bylo řečeno, pojďme na fotky, které v tomto blogu nejsou přibarvené jako ty, které se obvykle z tohoto místa v honbě za senzací prezentují.

Na začátek ale možná přece jen jedna fotka ve dvou variantách (abyste si nemysleli, že neumím fotky přibarvit a tento nedostatek vydávám za přednost):

Varianta přibarvená:

Totéž foto v přirozených barvách:

Přirozené barvyPřirozené barvy (Libor O. Novotný)

Uznejte, není škoda to přibarvovat? Proto dále již bez úpravy barev.

První vyhlídková trasa má jen navnadit:

article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

Při čekání na shuttle si můžeme koupit modlitební přívěsek a napsat na něj přání, které vánek donese až k čínským bohům, kteří mají tu moc přání vyplnit.

article_photo (Libor O. Novotný)

Další zastavení nás čeká uprostřed pohoří, které se prezentuje trochu tlumenějšími a tmavšími odstíny, ani povrch není tak sypký jako jinde:

article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

Popojedeme kousek dále. Pro představu záběr, který ukazuje, jak vypadají cesty pro turisty, aby se neničila příroda:

article_photo (Libor O. Novotný)

article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

Předposlední úsek po vrcholku jednoho hřebenu, tedy s určitým nadhledem:

article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)Zoom na hranici únosnosti...Zoom na hranici únosnosti... (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

A nakonec úchvatný závěr (navíc v nasvětlení zapadajícího slunce):

article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

Asi 3/4 hodinové video z provincií Kansu (jen fotky, protože kameru jsem utopil ve Žluté řece Chuang Che) a Chu-nan (točené po ztrátě kamery přes mobil a foťák). Duhovým horám je věnováno pár fotek vesměs vložených výše, ale pro milovníky přírody a starobylých městeček může být zajímavý i zbytek videa.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 20.1.2020 15:00 | karma článku: 15.79 | přečteno: 468x

Další články blogera

Libor O. Novotný

Jeskyně Desetitisíců Buddhů

Binglingsi - u nás nepříliš známá část Číny. Cesta sem je poněkud krkolomná, nicméně Jeskyně Desetitisíců Buddhů určitě stojí za návštěvu. Nejen kvůli obřímu sedícímu Buddhovi, ale i kvůli nádherným scenériím kolem Žluté řeky.

17.2.2020 v 15:00 | Karma článku: 11.32 | Přečteno: 178 | Diskuse

Libor O. Novotný

Údolí koňské podkovy

Čína, velká země mnoha neznámých krás. Kdo kdy u nás slyšel třeba o Údolí koňské podkovy v pohoří Mati. Nádhernou přírodu zde doplňují památky vybudované lidmi - buddhistické chrámy zavěšené na strmých a vysokých skalních útesech.

3.2.2020 v 15:00 | Karma článku: 15.21 | Přečteno: 242 | Diskuse

Libor O. Novotný

Ledové údolí Binggou

Americké Monument Valley je jen jedno - ale ve světě má několik konkurentů vzniklých podobnými geologickými procesy. Jednou z oblastí, která je americkému vzoru morfologicky velice podobná, je čínské Ledové údolí Binggou.

6.1.2020 v 15:00 | Karma článku: 16.07 | Přečteno: 279 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Alena Damijo

Je libo Oxford?

Město s pouhými 150,000 obyvatel, čili jen o něco větší než náš Liberec, a přesto jej zná snad každý gramotný člověk. Oxford byl i tento rok vyhodnocen jako nejlepší univerzita světa, čemuž věřím – i já tam studovala,

21.2.2020 v 10:45 | Karma článku: 10.87 | Přečteno: 304 | Diskuse

Pavla Hermannová

Můj Izrael 3

Jednoho dne k nám darem od milých lidí přišly letenky, zajištěné ubytování a trocha peněz na život v Izraeli. A tak jsme s manželem sbalili pár věcí a do Izraele vyrazili.

21.2.2020 v 8:47 | Karma článku: 10.60 | Přečteno: 302 | Diskuse

Jan Vaverka

Lednový Izrael - 5. díl: Negevská poušť

Pustina pokrývající polovinu plochy Izraele, posetá desítkami vojenských prostorů, ale i kaňony a antickými vykopávkami. Prostě ideální turistická lokalita. Co myslíte?

21.2.2020 v 8:20 | Karma článku: 14.04 | Přečteno: 168 | Diskuse

Dana Emingerová

Ve vyšehradských hradbách je zazděný kostel

Vyrůstala jsem pod Vyšehradem, aniž bych tušila, co všechno ukrývají hradby před našimi okny. V šancích nad Vratislavovou ulicí, kde jsme bydleli, je totiž nejen zazděná brána, ale dokonce celý kostel...

20.2.2020 v 14:05 | Karma článku: 30.19 | Přečteno: 900 | Diskuse

Denis Herák

Vrch Šíp 1169m.n.m / VIDEO

Šíp (1 169,5 m n. m.[1]) je masívny rozložitý skalnatý vrch, vypínajúci sa nad sútokom riek Orava a Váh v pohorí Veľká Fatra v okrese Ružomberok. Nachádza sa v rovnomennej národnej prírodnej rezervácií Šíp.

19.2.2020 v 9:33 | Karma článku: 9.55 | Přečteno: 151 | Diskuse

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Sex máme se ženou několikrát denně, mobil do ložnice nesmí, říká Bieber

Justin Bieber (25) prozradil svůj recept na úspěšné manželství. Důležité prý je, najít k sobě toho pravého člověka....

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...