Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Víkend v Tallinnu

25. 11. 2019 15:00:50
Samotné historické centrum Tallinnu je možná na celý víkend malé, takže se vyplatí jeho prohlídku spojit s dalšími místy - buď přímo v Estonsku, nebo v blízkých Helsinkách.

Cesta

Právě z finských Helsinek jsme prohlídku Tallinnu absolvovali my při stop-overu cestou z Číny. Trajekt se dá s dostatečným předstihem koupit na cestu tam i zpět dohromady za €38, ale jsou trajekty, které za jednu cestu účtují i €50, takže to chce chvíli hledat a neobjednat zbrkle první nabídku. Plavba trvá 2,5 hodiny, naše loď byla poměrně luxusní, všech několik set pasažérů sedělo u stolečků v mnoha restauracích (pokud si nepřiplatili za kabinu). Restaurace jsou samoobslužné, kdo nic nechce, tak si klidně sedí bez objednání a nikdo ho nevyhodí.

Na naší lodi vystupovala živá hudba, která hrála k tanci. Večerní cesta zpět byla dokonce zpestřena místní postarší pěveckou celebritou, se kterou se každý chtěl vyfotit. Finové si na výlet do Tallinnu nesou v tašce náhradní taneční boty a cestu protancují - všechny aktivní páry patřily do kategorie 65+ (některé i 80+, babička pomohla dědečkovi vstát ze židle, oblékla mu sako, dala si na záda batůžek, došourali se tak-tak na parket a tam najednou začali tančit divoký jive!).

Mladší ročníky si místo tanečních bot vezou kufry na kolečkách, které cestou zpět naplní alkoholem.

My jsme z Helsinek vyrazili v 9:00, zpět jsme vyplouvali z Tallinnu v 18:30 a s námi většina osazenstva cesty tam, takže jsme asi zvolili nejběžnější cestovní časy. Na prohlídku centra nám tak zbylo asi 6 hodin, což bohatě stačilo. Opakuji: na zběžnou prohlídku starého centra, netvrdím, že to je dostatek času na celé město včetně muzeí a okolí, to určitě ne.

Všechny obrázky je možné rozkliknout do větší velikosti.

Trajekt
Trajekt (Libor O. Novotný)Trajekt
Trajekt (Libor O. Novotný)

MHD

Centrum je prakticky pěší zónou, je to takové "kapesní" městečko, takže místní dopravu není třeba využít. Jen kdyby někomu zbyl čas třeba na skanzen, zoo nebo známou televizní věž, tak by musel jet autobusem, ale s podrobnostmi neporadím.

Jídlo

Po drahých Helsinkách jsme se těšili na levnější estonské jídlo, ale marně. Většina turistů jsou Finové a ceny v restauracích jsou tak nastaveny na helsinskou úroveň (od €18 výše - v Estonsku se platí Eurem). Dokonce jsme ani nepotkali žádný stánek s fast-foodem, kde by se dala dát klobása, hot-dog nebo burger. Jediné stánky, kterých tu je poměrně dostatek, patří ke stejnému řetězci prodávajícímu předražené pražené oříšky různých druhů.

Restaurace nabízejí ne úplně tradiční domácí jídla, nabídka je spíše multikulturní, nikoho sice neurazí, ale ani nenadchne. Náš oběd skoro za €20 na osobu byl moc dobrý, ale Estonsko jsme z něj necítili (flank steak si koneckonců můžeme dát i doma). Ovšem jedna věc potěšila - k pití se dal objednat kvas (já jej považoval za typicky ruské pití, ale jak vidět, je k dostání i v Estonsku), dokonce vyšel skoro nejlevněji a ještě jsme si vysloužili uznalý pohled servírky, běžní turisté si jej asi tak často neobjednávají.

Kvas
Kvas (Libor O. Novotný)

K nejoblíbenějším estonským pokrmům prý náleží marinovaný úhoř Marineeritud angerjas podávaný za studena a Keel hernestega - vepřový jazyk s křenem. Bohužel ani na jedno z těchto jídel jsme na jídelních lístcích restaurací nenarazili.

Toalety

Málo, málo. V restauracích a kavárnách jsou samozřejmé, ale veřejné toalety jsme objevili prakticky jen před katedrálou Alexandra Něvského. A to ještě s automatem na mince, který byl hodně vybíravý a většinu mincí vracel.

Doporučená místa

My jsme si obešli jen staré město s pahorkem Toompea, tedy historické jádro. Začnu ve směru od přístavu.

Tallinnský přístav z trajektu
Tallinnský přístav z trajektu (Libor O. Novotný)

Přístav trajektů - před terminálem je promenáda s několika supermarkety, ovšem sortiment je velmi omezený na alkohol, uzeniny, sýry a sladkosti. Vracející se Finové tu cestou zpět utrácejí velké peníze. Uzeniny a sýry vypadají hodně chutně a nabízené ochutnávky to potvrzují. My jsme nakonec zůstali u sladkostí a ty byly také výborné (směsi čokoládových i jiných bonbónů, bonboniéry s obrázky Tallinnu,...). Doporučuji krátkou zastávku na nákup dárků.

Do města se vchází skrz hradby. Areál Velké mořské brány, kterou se ve středověku vcházelo do přístavu, a Tlusté Markéty (Paks Margareeta), kruhové bašty z 16. století, která tuto městskou bránu chránila, je letos (2019) v rekonstrukci. Před Markétou by se dal lehce přehlédnout památník Čára ponoru ve tvaru rozseknutého dvojoblouku. Upomíná na největší mírovou námořní tragédii Evropy, kdy se po nedovření nájezdových vrat převrátil v roce 1994 trajekt společnost Estline na cestě do Stockholmu a utopilo se v něm 852 lidí.

Prvním kostelem po cestě na náměstí je řeckokatolický kostel sv. Mikuláše z 19. století s chudým interiérem, podobně jako sousední kostel sv. Petra a Pavla ze stejné doby s bílou jednoduchou fasádou. Hned za vchodem jsou nenápadná vrátka vpravo do dvora bývalého Dominikánského kláštera. Platí se nějaké drobné jako vstup, dvoreček je ale docela hezký a má atmosféru. Kupodivu jsme zde byli v přelidněném městě úplně sami.

Řeckokatolický kostel sv. Mikuláše
Řeckokatolický kostel sv. Mikuláše (Libor O. Novotný)Kostel sv. Petra a Pavla, uvnitř vchod na dvorek Dominikánského kláštera, kostel se dá obejít k městským hradbám
Kostel sv. Petra a Pavla, uvnitř vchod na dvorek Dominikánského kláštera, kostel se dá obejít k městským hradbám (Libor O. Novotný)Dvůr Dominikánského kláštera
Dvůr Dominikánského kláštera (Libor O. Novotný)

Samotný klášter je přístupný (za další vstupné) z druhé strany, od městských hradeb. Není nijak navštěvovaný, zbyly z něj vlastně jen obvodové zdi a sklepní místnosti, ovšem starší průvodkyně je za každého návštěvníka vděčná a poskytne mu možná až zbytečně podrobný výklad (kromě angličtiny nabízí po zjištění odkud jsme i ruštinu).

Dominikánský klášter
Dominikánský klášter (Libor O. Novotný)

K hradbám, na které se dá (za vstupné) vystoupat a kousek obvodu staré části Tallinnu tak projít s určitým nadhledem nad uličkami uvnitř, se dá kromě obejití zmíněného kostela projít i sousední Kateřinskou pasáží, pro mne nejmalebnější uličkou města.

Kateřinská pasáž
Kateřinská pasáž (Libor O. Novotný)

Pomalu jsme se dostali do centra mezi malebné kupecké domy, dnes většinou přeměněné na restaurace. Středobodem města je už od 11. století Radniční náměstí (Raekoja plats). Velice hezké a malebné, ovšem přirovnáním k pražskému Staroměstskému náměstí bych Staromák hrubě urazil. A to i přesto, že tu také mají "orloj", což je vlastně jen malba na zdi gotického chrámu sv. Ducha (Püha Vaimu Kirik).

Radniční náměstí (vpravo radnice)
Radniční náměstí (vpravo radnice) (Libor O. Novotný)Radniční náměstí
Radniční náměstí (Libor O. Novotný)

Hlavní budovou náměstí je očekávaně radnice s radniční věží, na kterou se dá vystoupat (€3), poslední úsek točitého schodiště je dost strmý a úzký, na vrcholovou plošinku se vejde tak asi 6-7 lidí maximálně (když nebudou trvat na tom, že všichni chtějí současně hledět z arkýřových oken do okolí).

Radnice s Radniční věží
Radnice s Radniční věží (Libor O. Novotný)

Zajímavostí náměstí je i stará Radniční lékárna, dosud v provozu (prý od roku 1422). Zajímavá mohla být i městská šatlava, ovšem dnes v ní sídlí Muzeum fotografie, což nás od návštěvy odradilo.

Stará lékárna
Stará lékárna (Libor O. Novotný)

Kolem náměstí se rozkládá labyrint středověkých uliček, nejznámější z nich je ulice Pikk a čtvrť Vene. Dá se zde nějakou dobu příjemně potulovat a prohlížet fasády kupeckých a cechovních domů, v některých z nich jsou různá muzea. Nakonec se stejně vždy dojde ke strážní věži Dlouhá noha (Pikk jalg) ze 14. století, skrz kterou se dá po ulici totožného jména vystoupat na pahorek Toompea, variantou je cesta po točitém schodišti z uličky Lühike jalg (Krátká noha).

Staré centrum
Staré centrum (Libor O. Novotný)Staré centrum
Staré centrum (Libor O. Novotný)Staré centrum
Staré centrum (Libor O. Novotný)

Obě cesty končí u Estonského parlamentu (Riigikogu) v prostorách toompejského hradu. Na pahorku (po zahnutí vpravo od obou uliček) je možné se podívat z nadhledu na tallinnské střechy z vyhlídkové plošiny. Kousek od ní je možné navštívit Katedrálu svaté Panny Marie.

Pohled na Tallinn z vyhlídkové plošiny na pahorku Toompea
Pohled na Tallinn z vyhlídkové plošiny na pahorku Toompea (Libor O. Novotný)Interiér katedrály sv. Panny Marie
Interiér katedrály sv. Panny Marie (Libor O. Novotný)

A nejvýraznější dominantou pahorku je katedrála Alexandra Něvského z konce 19. století. Působivé jsou mozaiky a ikony v interiéru.

Katedrála Alexandra Něvského
Katedrála Alexandra Něvského (Libor O. Novotný)

Další místa, která jsme nestihli navštívit:

 • podzemní tunely
 • městský park Kadriorg Park se stejnojmenným palácem
 • domek, ve kterém car Petr Veliký pobýval během svých návštěv, tedy rezidence Petra Velikého
 • estonská Národní galerie KUMU
 • pobřežní promenáda Pirita
 • palác Maarjamäe, novogotická vápencová stavba z 2. poloviny 19. století, která fungovala jako letní rezidence ruského generála Orlova-Davydova
 • pláž Pirita rand, kam se chodí koupat celý Tallinn.
 • 314 metrů vysoký televizní vysílač - na věži jsou vidět stopy po výstřelech, které tu padly poté, co se Estonsko v roce 1991 snažilo odtrhnout od SSSR.
 • skanzen Vabaöhumuuseum

Video, cca 3 minuty dlouhé (po rozkliknutí do YouTube v HD kvalitě)

Další blogy na téma "Víkend v ..." jsou k přečtení a prohlédnutí ve stejnojmenné rubrice.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 25.11.2019 15:00 | karma článku: 15.96 | přečteno: 970x

Další články blogera

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 211 | Diskuse

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 250 | Diskuse

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 401 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Josef Géba

Na skok do Dánska 6: Dánsko překvapivé!

Tentokrát to bude vlastně velmi jednoduché a pragmatické povídání. Chci se s vámi podělit o všech divnostech, rozdílech, jinakostech, které mi Dánsko přivedlo do cesty.

3.6.2023 v 13:00 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 114 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Lom Stave Church

Středověk, to jsou mimo jiné obrovské kamenné katedrály. V Norsku ale na to šli Vikingové jinak, sice v menším měřítku, ale na kouzle staveb nešetřili. A tak po nich zůstalo téměř osm set let staré svědectví zapsané ve dřevě.

2.6.2023 v 21:48 | Karma článku: 10.87 | Přečteno: 123 | Diskuse

Jan Ziegler

Prátr a Dům moře jsou ideální pro rodiny s dětmi

Opět se podíváme do Vídně, zábavní park Prátr, zná skoro každý, Dům moře německy Haus des Meeres je méně známým cílem, přesto však také stojí za návštěvu

2.6.2023 v 10:35 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 174 | Diskuse

Tomáš Flaška

Je kopie kalendária na pražském Orloji opravdu to podstatné k řešení?

A nemíním tu psát o nějakých společenských problémech. Tohle se týká Staroměstské radnice jako celku. Dle mého názoru neuvěřitelný restaurátorský paskvil.

2.6.2023 v 8:11 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 368 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 21

To snad z dovolenkového blázince stačí. Zbýval nám před odjezdem jen jediný, celodenní výlet. Byl trochu zpackaný. Na doporučení jsme si totiž najali auto řidičem a údajně i průvodcem v jedné osobě.

2.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 13.20 | Přečteno: 206 | Diskuse
Počet článků 351 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3246

Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....