Víkend v Rusku (Peterhof)

7. 08. 2017 15:01:01
Při návštěvě Petrohradu je skoro povinností vyšetřit si den na výlet do Peterhofu (Petěrgófu, dříve Petrodvorce). Zdejší vodní kaskády a fontány svou krásou hravě překonávají Versailles i jiná známá místa.

Prokletím i spásou pro Peterhof byla druhá světová válka, kdy byl areál prakticky zcela zničen. Jeho renovace pak trvala celý zbytek minulého století, takže dnes to tu vše vypadá jako nové – ono to totiž nové skutečně je. A tak se připravte, že ve slunečném dnu budete potřebovat pořádně tmavé sluneční brýle, aby vás od toho všudypřítomného vypulírovaného zlata nepálily oči.

Cesta rychlolodí Meteor z Petrhradu do PeterhofuCesta rychlolodí Meteor z Petrhradu do Peterhofu (Google Maps)

Nejlevněji se dá do letního sídla Romanovců dostat metrem (červená linie, stanice Baltyjskaja) a dále příměstským vlakem do Nového Peterhofu (9 stanic). Dá se to zvládnout i za hodinu (když se nemusí čekat na vlak) a za asi 150 RBL – 60 Kč – včetně metra. Ale tuto cestu volí málokdo, většinou jen velmi nízkonákladoví cestovatelé, kteří potřebují šetřit za každou cenu (to není výtka, cesta do Ruska není levná záležitost, takže pro někoho může být rozdíl několika set korun velmi významný). K Peterhofu totiž už několik desetiletí neodmyslitelně patří cesta Meteorem, křídlatou tryskovou rychlolodí, která se po dosažení cestovní rychlosti „vznese“ nad hladinu, pod kterou zůstávají jen proudnicová křídla. Tak jsem návštěvu Peterhofu absolvoval už před třiceti lety při studentské aktivitě.

Všechny následující fotky jsou rozklikávací

Létající rychloloď Meteor (foceno na kameru velkým zoomem)Létající rychloloď Meteor (foceno na kameru velkým zoomem) (Libor O. Novotný)

Meteory odplouvají (resp. odlétají) z několika přístavů na Něvě kolem Palácového mostu za Ermitáží. Po celém Něvském prospektu stojí nadháněči a snaží se prodat zájemcům cestu za 700 RBL, někteří včetně dopravy k přístavu. Vytrvalý turista ale vydrží až na nábřeží, kde si nechá od afrorusů (nebo jak se korektně říká černochům žijícím v Rusku) potvrdit cenu 1000 RBL za zpáteční lístek. A za tu cenu pak v přístavišti lístek skutečně koupí (ale jen u jedné společnosti, přístav vlevo od Palácového mostu, v okýnku sedící slečna si zakládá na angličtině a uráží se, když na ni cizinci chtějí mluvit rusky). Odjezdy co půl hodiny, bohužel už při koupi lístku musíte nahlásit, v kolik hodin se budete vracet, a na tu konkrétní loď dostanete místenku. Což je těžké předem říct, takže je tu ještě varianta Meteorem tam, vlakem zpět.

Cesta je velmi pohodlná, kdyby náhodou bylo v hlavní kajutě plno, tak zadní kajuta bývá prázdná. Mezi kajutami jsou toalety, v prodejním okýnku se dá koupit kvas, mors nebo jiné pití (viz blog o jídle a pití při návštěvě Ruska), zmrzlina a jiné lehké občerstvení. V některých spojích jsou i slečny nabízející palubní prodej suvenýrů. Cesta trvá něco přes půl hodiny, cestou se míjí Vasiljevskij ostrov se Strelkou a Rostrálními sloupy, na druhé straně je hezky vidět Petropavlovská pevnost s katedrálou, kde jsou pohřbeny všechny carské rodiny po Petru Velikém.

Na lodi se dá občerstvit třeba ruským kvasem.Na lodi se dá občerstvit třeba ruským kvasem. (Libor O. Novotný)

V Peterhofu Meteory přistávají u dlouhého mola, která přímo navazuje na promenádu, která prodlužuje směr Velké kaskády. To znamená, že hned po vylodění se jde přímo proti Velkému paláci a hlavní atrakci, jedné z nejhezčích světových fontán kaskádového typu. Pozor na turisty před vámi, protože každou chvíli někdo nepředvídatelně zastaví a fotí. Stejně tak budete pravděpodobně ohrožovat i vy chodce za vámi, protože prostě neodoláte.

Areál PeterhofuAreál Peterhofu (Google Maps)Příchod do areálu přes Velkou kaskáduPříchod do areálu přes Velkou kaskádu (Libor O. Novotný)

Velkou kaskádu nemá cenu popisovat, raději se podívejte na fotky a neváhejte je rozkliknout, protože menší formát nemá tu vypovídací schopnost. A omluvte to množství fotek, je jich tu přesto jen asi setina z celkového vyfoceného množství.

Velká kaskáda, Samson bojuje se lvemVelká kaskáda, Samson bojuje se lvem (Libor O. Novotný)Velká kaskádaVelká kaskáda (Libor O. Novotný)Detail sochy ve Velké kaskáděDetail sochy ve Velké kaskádě (Libor O. Novotný)Velká kaskádaVelká kaskáda (Libor O. Novotný)Pohled svrchu Velké kaskády k Finskému zálivu Balstkého mořePohled svrchu Velké kaskády k Finskému zálivu Balstkého moře (Libor O. Novotný)Když vysvitlo slunce (určitě doporučuji rozkliknout do plné velikosti)Když vysvitlo slunce (určitě doporučuji rozkliknout do plné velikosti) (Libor O. Novotný)Velká kaskádaVelká kaskáda (Libor O. Novotný)

Nám bohužel vyšla návštěva na pondělí, kdy je zavřený Velký palác nad kaskádou. Aspoň jsme měli více času na park a další objekty, které určitě také stojí za návštěvu a prohlídku. I tak jsme stihli jen jednu půlku Dolního parku (při pohledu zpět k moři pravou stranu), do Horního jsme se ani nedostali. V námi prohlídnuté části nelze minout několik dalších fontán (včetně opět kaskádové Šachovnicové fontány nebo fontány se soubojem Neptuna s hydrou).

Šachovnicová kaskádaŠachovnicová kaskáda (Libor O. Novotný)Neptun bojuje s hydrouNeptun bojuje s hydrou (Libor O. Novotný)

Blíže k pobřeží zdobí křižovatky cestiček několik méně významných fontán, ale důvodem k návštěvě této části je palác Monplezír (ano, takto foneticky to Rusové přepisují do azbuky, takže ponechávám v ruském tvaru). Před ním je několik vodních atrakcí typu nášlapných vodotrysků, které vystříknou v okamžiku, kdy se stoupne na určitý kámen před nimi – šikovný a opatrný člověk stačí utéct, ostatní jsou bez milosti pokropeni.

Palác je možná silné slovo, ve skutečnosti je Monplezír přízemní budova, nepříliš rozlehlá, kterou nechala vybudovat a využívala Kateřina Veliká. Její luxusní pokoje si můžeme za 500 RBL prohlédnout (a bereme to jako rozumně investované peníze). Nádhera, hlavně prostřené stoly v jídelnách, ale i soukromé komnaty carevny.

Palác Monplezír (s ruskou fonetickou transkripcí)Palác Monplezír (s ruskou fonetickou transkripcí) (Libor O. Novotný)Palác MonplezírPalác Monplezír (Libor O. Novotný)Palác MonplezírPalác Monplezír (Libor O. Novotný)

Palác tvoří jednu stranu nádvoříčka, jehož protilehlá část je obestavěna něčím, čemu bychom dnes řekli „saunový svět“, tady tomu říkají komplex carevniných lázní. Vstupné o něco nižší, ale dojem a index zajímavosti ještě mnohem vyšší než u samotného paláce, opravdu doporučuji – když už v Peterhofu nic jiného, tak lázně určitě ano.

První místnost sice trochu zklame igelitem přes nábytek, ale už pootevřená carevnina toaleta dává tušit, že se podíváme do míst, kam asi jen tak někdo přístup neměl. A divy začínají hned v další komnatě, vybavené běžným nábytkem, tapetami, komodami a podobně, ale uprostřed dřevěné mozaikové podlahy vedou schody pod úroveň podlahy, kde stojí stolička, na které se carevna nechala osvěžovat studenou vodou, prostě takový moderní sprchový kout.

Proč ten igelit, když jinde ho netřeba?Proč ten igelit, když jinde ho netřeba? (Libor O. Novotný)

Následuje několik druhů saun, které by se i dnes uplatnily v jakémkoliv wellnessu.

Sauna - odpočívárna, ve vitríně oblečení do saunySauna - odpočívárna, ve vitríně oblečení do sauny (Libor O. Novotný)Všechny sauny vypadají velice moderněVšechny sauny vypadají velice moderně (Libor O. Novotný)

Uprostřed komplexu v kuchyni vybavené měděným nádobím se připravovalo jídlo, po občerstvení mohla Kateřina relaxovat v japonské zahradě s výhledem na Finský záliv.

Kuchyně v saunovém světěKuchyně v saunovém světě (Libor O. Novotný)Člověk by se hned nechal pozvatČlověk by se hned nechal pozvat (Libor O. Novotný)Venkovní odpočívárna v Japonské zahraděVenkovní odpočívárna v Japonské zahradě (Libor O. Novotný)

A v druhé půlce další sauny různých typů včetně lázeňských van jak z dnešní doby.

Další saunaDalší sauna (Libor O. Novotný)LázeňLázeň (Libor O. Novotný)Další lázeňDalší lázeň (Libor O. Novotný)

Jednoznačným vrcholem je pak frigidárium, které naprosto překonává i moderní wellnessy. Namísto ochlazovacího bazénku se zde po sauně tělo ochlazuje v celé místnosti. Vše nám personál ukáže v provozu: uprostřed je pod úrovní podlahy z voděodolného dřeva bazének se studenou vodou. Proces začíná tryskami pod hladinou, které stříkají husté proudy asi do úrovně horní poloviny trupu člověka stojícího v bazénku. Pak se přidá hustá a přitom jemná „dešťová“ sprcha ze zlacené koule na vrcholku sloupu ze stejného materiálu tyčícího se uprostřed bazénu. A nakonec trysky v podlaze promění pokoj v jednu velkou fontánu, naštěstí nás obsluha včas uklidila do kouta u dveří, kde je asi jediné místo ušetřené vodních paprsků. Bohužel stíhám vše natočit na kameru, ale na focení mně přísná hlídačka místnosti odmítne proces pustit ještě jednou. Jedna výprava (zde já s manželkou) = jedno předvedení a hotovo. Její kolegyně naproti by byla ochotnější, ale nemá ten správný ovladač. Poprvé a naposled za 5 dnů v Rusku se setkáváme s neochotou (jaký to rozdíl od doby před 30 lety, kde slovo děžůrného bylo zákonem).

Ochlazovací frigidárium, v pozadí nakukuje hodná děžůrná, ta by nám vše klidně spustila znovu, kdyby to šloOchlazovací frigidárium, v pozadí nakukuje hodná děžůrná, ta by nám vše klidně spustila znovu, kdyby to šlo (Libor O. Novotný)Frigidárium, z děr v podlaze tryská vodaFrigidárium, z děr v podlaze tryská voda (Libor O. Novotný)

Víc jsme už nestihli, protože jsme museli utíkat na loď, na kterou jsme měli lístek. Ale protože vysvitlo slunce, které ráno bylo schované za mraky, nešlo samozřejmě odolat a ještě pár snímků blýskající se Velké kaskády jsem za běhu prostě pořídit musel.

Samson bojuje se lvemSamson bojuje se lvem (Libor O. Novotný)Velká kaskáda za slunečního svituVelká kaskáda za slunečního svitu (Libor O. Novotný)My jsem stihli projít jen naznačenou část, k vidění by toho bylo ještě mnohem víceMy jsem stihli projít jen naznačenou část, k vidění by toho bylo ještě mnohem více (Google Maps)

Tímto končí seriál z prodlouženého víkendu v Moskvě a Petrohradu, tentokrát rozdělený do více blogů. Sami uznáte, že do jednoho by se to stlačit nedalo. Takže pokud vám něco uniklo, tak už jsem psal o místnímu jídle a pití, Moskvě, Petrohradu a o Carském Selu s Jantarovou komnatou.

Pět dnů v Rusku stojí stejně jako dva-tři týdny někde u moře, ale zážitků si odnesete desetkrát tolik.

Poznámka: v době uveřejnění budu pobíhat někde po Ghaně nebo Togu, takže na případné dotazy v diskuzi nebo mailech odpovím až po návratu ze Západní Afriky někdy koncem srpna.

Video z celého prodlouženého víkendu, Peterhof začíná zhruba v čase 33:50.

Další blogy na téma "Víkend v ..." jsou k přečtení a prohlédnutí ve stejnojmenné rubrice.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 7.8.2017 15:01 | karma článku: 27.36 | přečteno: 1926x


Další články blogera

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLI

Pátou desítku seriálu načneme v středoamerické Guatemale. Ochutnáme garifunskou polévku z mořských plodů, několik snídaní ve stylu Huevos rancheros, Quesadillu, banánový chléb, Churrasco a vše zapijeme pivním koktejlem Micheladou.

15.10.2018 v 15:00 | Karma článku: 15.15 | Přečteno: 560 | Diskuse

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XL

XL v nadpisu neznamená, že nějaké dobré prase je extra velké, ale značí římským číslem dokončení čtvrté desítky blogů o neobvyklých a exotických pokrmech. A kam nás zavede tento díl? Do Hondurasu a Salvadoru ve Střední Americe.

1.10.2018 v 15:00 | Karma článku: 18.18 | Přečteno: 783 | Diskuse

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XXXIX

Bývalá miss Belize Miriam má bistro hned za belizským parlamentem, takže tam prý občas skočí na rychlovku (samozřejmě rychlý oběd) i místní poslanci. My jsme se tam také stavili a já si dal specialitu dne - polévku z kravské nohy.

17.9.2018 v 15:00 | Karma článku: 19.14 | Přečteno: 1940 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend v Berlíně

Pěkný a plnohodnotný prodloužený víkend se dá strávit i ve městě, které ani s přivřením obou očí nelze označit za hezké. Stačí, když je dostatečně zajímavé. Jako třeba Berlín.

21.5.2018 v 15:01 | Karma článku: 16.85 | Přečteno: 911 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Lucie Plicová

Podzimní Vysoké Tatry

Délka Vysokých Tater je zhruba 26 km a šířka 17 km. Pro svou nevelkou rozlohu bývají označovány za nejmenší velehory světa či Evropy.

17.10.2018 v 21:05 | Karma článku: 13.75 | Přečteno: 210 | Diskuse

Michal Tříska

Hrad Buchlov

Na Východní Moravě najdeme jeden z nejmohutnějších královských hradů, který je plný vzácných sbírek a pyšní se tím, že nebyl nikdy dobyt.

17.10.2018 v 17:05 | Karma článku: 17.02 | Přečteno: 289 | Diskuse

Tomáš Flaška

České dráhy - hrdý národní dopravce

Vyrazili jsme s koly do Bratislavy. A zvolili jsme České dráhy. Ajaj. To jsem neměl dělat. Dnes je to k smíchu, ale v tom momentě?

17.10.2018 v 11:31 | Karma článku: 37.66 | Přečteno: 2660 | Diskuse

Klára Tůmová

Do reality civilizace

Lesy, pole, louky, s minimem zásahů lidstva, lidí jako takových a vlastně veškerých živých tvorů se zase na nějakou dobu stávají minulostí. Doma už někdo netrpělivě čeká.

16.10.2018 v 14:46 | Karma článku: 9.96 | Přečteno: 217 | Diskuse

Vojtěch Wertich

Aviou Amerikou 2017 - Blížíme se do cíle

Spolu s Jackem a Avokádem navštívíme zvláštní hřbitov v Tulcanu, přejdeme hranice do Kolumbie, vyřešíme několik zásadních poruch a zakotvíme s Amálkou v jejím kolumbjském útočišti.

16.10.2018 v 14:00 | Karma článku: 9.93 | Přečteno: 210 | Diskuse
Počet článků 316 Celková karma 17.49 Průměrná čtenost 3234

Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

 

www.libornovotny.cz

.

Kniha nevšedních kulinářských zážitků z exotických zemí (podle seriálu na blogu iDnes):

 

Dobré prase všechno spase

Najdete na iDNES.cz