Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Víkend v Rusku (Peterhof)

7. 08. 2017 15:01:01
Při návštěvě Petrohradu je skoro povinností vyšetřit si den na výlet do Peterhofu (Petěrgófu, dříve Petrodvorce). Zdejší vodní kaskády a fontány svou krásou hravě překonávají Versailles i jiná známá místa.

Prokletím i spásou pro Peterhof byla druhá světová válka, kdy byl areál prakticky zcela zničen. Jeho renovace pak trvala celý zbytek minulého století, takže dnes to tu vše vypadá jako nové – ono to totiž nové skutečně je. A tak se připravte, že ve slunečném dnu budete potřebovat pořádně tmavé sluneční brýle, aby vás od toho všudypřítomného vypulírovaného zlata nepálily oči.

Cesta rychlolodí Meteor z Petrhradu do PeterhofuCesta rychlolodí Meteor z Petrhradu do Peterhofu (Google Maps)

Nejlevněji se dá do letního sídla Romanovců dostat metrem (červená linie, stanice Baltyjskaja) a dále příměstským vlakem do Nového Peterhofu (9 stanic). Dá se to zvládnout i za hodinu (když se nemusí čekat na vlak) a za asi 150 RBL – 60 Kč – včetně metra. Ale tuto cestu volí málokdo, většinou jen velmi nízkonákladoví cestovatelé, kteří potřebují šetřit za každou cenu (to není výtka, cesta do Ruska není levná záležitost, takže pro někoho může být rozdíl několika set korun velmi významný). K Peterhofu totiž už několik desetiletí neodmyslitelně patří cesta Meteorem, křídlatou tryskovou rychlolodí, která se po dosažení cestovní rychlosti „vznese“ nad hladinu, pod kterou zůstávají jen proudnicová křídla. Tak jsem návštěvu Peterhofu absolvoval už před třiceti lety při studentské aktivitě.

Všechny následující fotky jsou rozklikávací

Létající rychloloď Meteor (foceno na kameru velkým zoomem)Létající rychloloď Meteor (foceno na kameru velkým zoomem) (Libor O. Novotný)

Meteory odplouvají (resp. odlétají) z několika přístavů na Něvě kolem Palácového mostu za Ermitáží. Po celém Něvském prospektu stojí nadháněči a snaží se prodat zájemcům cestu za 700 RBL, někteří včetně dopravy k přístavu. Vytrvalý turista ale vydrží až na nábřeží, kde si nechá od afrorusů (nebo jak se korektně říká černochům žijícím v Rusku) potvrdit cenu 1000 RBL za zpáteční lístek. A za tu cenu pak v přístavišti lístek skutečně koupí (ale jen u jedné společnosti, přístav vlevo od Palácového mostu, v okýnku sedící slečna si zakládá na angličtině a uráží se, když na ni cizinci chtějí mluvit rusky). Odjezdy co půl hodiny, bohužel už při koupi lístku musíte nahlásit, v kolik hodin se budete vracet, a na tu konkrétní loď dostanete místenku. Což je těžké předem říct, takže je tu ještě varianta Meteorem tam, vlakem zpět.

Cesta je velmi pohodlná, kdyby náhodou bylo v hlavní kajutě plno, tak zadní kajuta bývá prázdná. Mezi kajutami jsou toalety, v prodejním okýnku se dá koupit kvas, mors nebo jiné pití (viz blog o jídle a pití při návštěvě Ruska), zmrzlina a jiné lehké občerstvení. V některých spojích jsou i slečny nabízející palubní prodej suvenýrů. Cesta trvá něco přes půl hodiny, cestou se míjí Vasiljevskij ostrov se Strelkou a Rostrálními sloupy, na druhé straně je hezky vidět Petropavlovská pevnost s katedrálou, kde jsou pohřbeny všechny carské rodiny po Petru Velikém.

Na lodi se dá občerstvit třeba ruským kvasem.Na lodi se dá občerstvit třeba ruským kvasem. (Libor O. Novotný)

V Peterhofu Meteory přistávají u dlouhého mola, která přímo navazuje na promenádu, která prodlužuje směr Velké kaskády. To znamená, že hned po vylodění se jde přímo proti Velkému paláci a hlavní atrakci, jedné z nejhezčích světových fontán kaskádového typu. Pozor na turisty před vámi, protože každou chvíli někdo nepředvídatelně zastaví a fotí. Stejně tak budete pravděpodobně ohrožovat i vy chodce za vámi, protože prostě neodoláte.

Areál PeterhofuAreál Peterhofu (Google Maps)Příchod do areálu přes Velkou kaskáduPříchod do areálu přes Velkou kaskádu (Libor O. Novotný)

Velkou kaskádu nemá cenu popisovat, raději se podívejte na fotky a neváhejte je rozkliknout, protože menší formát nemá tu vypovídací schopnost. A omluvte to množství fotek, je jich tu přesto jen asi setina z celkového vyfoceného množství.

Velká kaskáda, Samson bojuje se lvemVelká kaskáda, Samson bojuje se lvem (Libor O. Novotný)Velká kaskádaVelká kaskáda (Libor O. Novotný)Detail sochy ve Velké kaskáděDetail sochy ve Velké kaskádě (Libor O. Novotný)Velká kaskádaVelká kaskáda (Libor O. Novotný)Pohled svrchu Velké kaskády k Finskému zálivu Balstkého mořePohled svrchu Velké kaskády k Finskému zálivu Balstkého moře (Libor O. Novotný)Když vysvitlo slunce (určitě doporučuji rozkliknout do plné velikosti)Když vysvitlo slunce (určitě doporučuji rozkliknout do plné velikosti) (Libor O. Novotný)Velká kaskádaVelká kaskáda (Libor O. Novotný)

Nám bohužel vyšla návštěva na pondělí, kdy je zavřený Velký palác nad kaskádou. Aspoň jsme měli více času na park a další objekty, které určitě také stojí za návštěvu a prohlídku. I tak jsme stihli jen jednu půlku Dolního parku (při pohledu zpět k moři pravou stranu), do Horního jsme se ani nedostali. V námi prohlídnuté části nelze minout několik dalších fontán (včetně opět kaskádové Šachovnicové fontány nebo fontány se soubojem Neptuna s hydrou).

Šachovnicová kaskádaŠachovnicová kaskáda (Libor O. Novotný)Neptun bojuje s hydrouNeptun bojuje s hydrou (Libor O. Novotný)

Blíže k pobřeží zdobí křižovatky cestiček několik méně významných fontán, ale důvodem k návštěvě této části je palác Monplezír (ano, takto foneticky to Rusové přepisují do azbuky, takže ponechávám v ruském tvaru). Před ním je několik vodních atrakcí typu nášlapných vodotrysků, které vystříknou v okamžiku, kdy se stoupne na určitý kámen před nimi – šikovný a opatrný člověk stačí utéct, ostatní jsou bez milosti pokropeni.

Palác je možná silné slovo, ve skutečnosti je Monplezír přízemní budova, nepříliš rozlehlá, kterou nechala vybudovat a využívala Kateřina Veliká. Její luxusní pokoje si můžeme za 500 RBL prohlédnout (a bereme to jako rozumně investované peníze). Nádhera, hlavně prostřené stoly v jídelnách, ale i soukromé komnaty carevny.

Palác Monplezír (s ruskou fonetickou transkripcí)Palác Monplezír (s ruskou fonetickou transkripcí) (Libor O. Novotný)Palác MonplezírPalác Monplezír (Libor O. Novotný)Palác MonplezírPalác Monplezír (Libor O. Novotný)

Palác tvoří jednu stranu nádvoříčka, jehož protilehlá část je obestavěna něčím, čemu bychom dnes řekli „saunový svět“, tady tomu říkají komplex carevniných lázní. Vstupné o něco nižší, ale dojem a index zajímavosti ještě mnohem vyšší než u samotného paláce, opravdu doporučuji – když už v Peterhofu nic jiného, tak lázně určitě ano.

První místnost sice trochu zklame igelitem přes nábytek, ale už pootevřená carevnina toaleta dává tušit, že se podíváme do míst, kam asi jen tak někdo přístup neměl. A divy začínají hned v další komnatě, vybavené běžným nábytkem, tapetami, komodami a podobně, ale uprostřed dřevěné mozaikové podlahy vedou schody pod úroveň podlahy, kde stojí stolička, na které se carevna nechala osvěžovat studenou vodou, prostě takový moderní sprchový kout.

Proč ten igelit, když jinde ho netřeba?Proč ten igelit, když jinde ho netřeba? (Libor O. Novotný)

Následuje několik druhů saun, které by se i dnes uplatnily v jakémkoliv wellnessu.

Sauna - odpočívárna, ve vitríně oblečení do saunySauna - odpočívárna, ve vitríně oblečení do sauny (Libor O. Novotný)Všechny sauny vypadají velice moderněVšechny sauny vypadají velice moderně (Libor O. Novotný)

Uprostřed komplexu v kuchyni vybavené měděným nádobím se připravovalo jídlo, po občerstvení mohla Kateřina relaxovat v japonské zahradě s výhledem na Finský záliv.

Kuchyně v saunovém světěKuchyně v saunovém světě (Libor O. Novotný)Člověk by se hned nechal pozvatČlověk by se hned nechal pozvat (Libor O. Novotný)Venkovní odpočívárna v Japonské zahraděVenkovní odpočívárna v Japonské zahradě (Libor O. Novotný)

A v druhé půlce další sauny různých typů včetně lázeňských van jak z dnešní doby.

Další saunaDalší sauna (Libor O. Novotný)LázeňLázeň (Libor O. Novotný)Další lázeňDalší lázeň (Libor O. Novotný)

Jednoznačným vrcholem je pak frigidárium, které naprosto překonává i moderní wellnessy. Namísto ochlazovacího bazénku se zde po sauně tělo ochlazuje v celé místnosti. Vše nám personál ukáže v provozu: uprostřed je pod úrovní podlahy z voděodolného dřeva bazének se studenou vodou. Proces začíná tryskami pod hladinou, které stříkají husté proudy asi do úrovně horní poloviny trupu člověka stojícího v bazénku. Pak se přidá hustá a přitom jemná „dešťová“ sprcha ze zlacené koule na vrcholku sloupu ze stejného materiálu tyčícího se uprostřed bazénu. A nakonec trysky v podlaze promění pokoj v jednu velkou fontánu, naštěstí nás obsluha včas uklidila do kouta u dveří, kde je asi jediné místo ušetřené vodních paprsků. Bohužel stíhám vše natočit na kameru, ale na focení mně přísná hlídačka místnosti odmítne proces pustit ještě jednou. Jedna výprava (zde já s manželkou) = jedno předvedení a hotovo. Její kolegyně naproti by byla ochotnější, ale nemá ten správný ovladač. Poprvé a naposled za 5 dnů v Rusku se setkáváme s neochotou (jaký to rozdíl od doby před 30 lety, kde slovo děžůrného bylo zákonem).

Ochlazovací frigidárium, v pozadí nakukuje hodná děžůrná, ta by nám vše klidně spustila znovu, kdyby to šloOchlazovací frigidárium, v pozadí nakukuje hodná děžůrná, ta by nám vše klidně spustila znovu, kdyby to šlo (Libor O. Novotný)Frigidárium, z děr v podlaze tryská vodaFrigidárium, z děr v podlaze tryská voda (Libor O. Novotný)

Víc jsme už nestihli, protože jsme museli utíkat na loď, na kterou jsme měli lístek. Ale protože vysvitlo slunce, které ráno bylo schované za mraky, nešlo samozřejmě odolat a ještě pár snímků blýskající se Velké kaskády jsem za běhu prostě pořídit musel.

Samson bojuje se lvemSamson bojuje se lvem (Libor O. Novotný)Velká kaskáda za slunečního svituVelká kaskáda za slunečního svitu (Libor O. Novotný)My jsem stihli projít jen naznačenou část, k vidění by toho bylo ještě mnohem víceMy jsem stihli projít jen naznačenou část, k vidění by toho bylo ještě mnohem více (Google Maps)

Tímto končí seriál z prodlouženého víkendu v Moskvě a Petrohradu, tentokrát rozdělený do více blogů. Sami uznáte, že do jednoho by se to stlačit nedalo. Takže pokud vám něco uniklo, tak už jsem psal o místnímu jídle a pití, Moskvě, Petrohradu a o Carském Selu s Jantarovou komnatou.

Pět dnů v Rusku stojí stejně jako dva-tři týdny někde u moře, ale zážitků si odnesete desetkrát tolik.

Poznámka: v době uveřejnění budu pobíhat někde po Ghaně nebo Togu, takže na případné dotazy v diskuzi nebo mailech odpovím až po návratu ze Západní Afriky někdy koncem srpna.

Video z celého prodlouženého víkendu, Peterhof začíná zhruba v čase 33:50.

Další blogy na téma "Víkend v ..." jsou k přečtení a prohlédnutí ve stejnojmenné rubrice.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 7.8.2017 15:01 | karma článku: 26.62 | přečteno: 1204x


Další články blogera

Libor O. Novotný

Víkend v Benátkách

Italské Benátky – jedno z nejromantičtějších měst na světě. Hodně „turistů“ je z nich zklamáno a odrazuje ostatní od jejich návštěvy, ovšem hluboce se mýlí, když zobecňují své povrchní dojmy.

19.2.2018 v 15:00 | Karma článku: 20.82 | Přečteno: 618 | Diskuse

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XXXVIII

Mezi nejpopulárnější města, kam se dá vyrazit na prodloužený víkend, patří italské Benátky. Jak se tam dá dobře najíst? Dnes nebudeme chytat žádné řekomyši jako posledně, ani pojídat hmyz či červy, ale zůstaneme hezky v Evropě.

5.2.2018 v 15:01 | Karma článku: 16.28 | Přečteno: 689 | Diskuse

Libor O. Novotný

Někdy je prostě musíte nakopat do zadku

Ghana jistě nepatří k tradiční turistickým cílům. Ale právě proto tam můžete zažít příhody, které se vám už nikde jinde nestanou.

16.10.2017 v 15:00 | Karma článku: 18.04 | Přečteno: 955 | Diskuse

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XXXVII

Dnešní díl seriálu o netradičních a exotických jídlech bude skutečně o pokrmu u nás poněkud neobvyklém. V Ghaně ale tradičně patří řekomyš africká do běžného jídelníčku a je považována za pochoutku.

4.9.2017 v 15:00 | Karma článku: 14.71 | Přečteno: 639 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Ladislav Větvička

Jak by vypadal komunyzmus po Jakešovi

Mnozi lidi dneska uvažuju, jak by to asi vypadalo, kdyby fejkova revoluca s mrtvym Šmidem neproběhla, nebo kdyby Havel neměl taku podporu amerycko-gorbačovskych sil, nebo kdyby se mezi komunystama našel opravdovy vudce.

20.3.2018 v 13:13 | Karma článku: 40.76 | Přečteno: 2828 | Diskuse

Vojtěch Marek

17 000 km stopem domů z Kamčatky XII

Putování jednoho kluka od Pardubic z Kamčatky domů. Stopem. Z Kamčatky přes celou Sibiř, Ural až do Archangelsku. A pak přes Petrohrad a Ukrajinu domů.

20.3.2018 v 7:55 | Karma článku: 22.35 | Přečteno: 481 | Diskuse

Martin Orálek

Jak jsem těžil zlato v Ghaně 50

Leontýn se vrací z nočního klubu v povznesené náladě. Nezadržitelně míří k bazénu, kde mu v jeho stavu hrozí nebezpečí utonutím. Bez nás nepřežije. Pomůžeme mu?

20.3.2018 v 7:22 | Karma článku: 11.06 | Přečteno: 256 | Diskuse

Kamil Šunda

Čtyři dny Izrael a Palestina, poprvé na Blízkém východě

Stále mám nepořádek v hlavě na čí straně mám stát, tak jsem se chtěl přesvědčit na vlastní oči, jak to v těchto zemích vypadá, vlastně na mapách Google Palestina v určitém měřítku zobrazení ani není. Žil zde přeci Ježíš Kristus.

18.3.2018 v 23:17 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 644 | Diskuse

Marie Kubešová

Marbach am Neckar

Kouzelné starobylé městečko Marbach je jedno z nejstarších měst v Baden Württemberg. Na jeho dramatickou historii zde narazíte skutečně na každém kroku.

18.3.2018 v 19:52 | Karma článku: 10.31 | Přečteno: 222 | Diskuse
Počet článků 312 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3159

Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

 

www.libornovotny.cz

.

Kniha nevšedních kulinářských zážitků z exotických zemí (podle seriálu na blogu iDnes):

 

Dobré prase všechno spase

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.