Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Víkend v Trenčíně

Přestože se ze svého současného bydliště dostanu na rodné Valašsko docela často, většinou nemám čas cestu natáhnout ještě o kousek dál, aspoň do slovenského Pováží. 

Až letos jsme se s manželkou rozhodli to prolomit a strávili jsme víkend v Trenčíně. A možná i díky skvělému ubytování a wellnessu patřil tento výlet k těm, na které budeme vzpomínat. Ale popořadě. Z Valašska projíždíme skrz velkou část rázovitého regionu, projíždíme vesnicemi známými z valašských lidovek (jako je Valašská Polanka a Lidečko) a v Horním Lidči na kruhovém objezdu před moderním kostelem nás zaujme cedulka odkazující na Betlém. Máme čas, takže zastavujeme na parkovišti a jdeme si prohlédnout práci valašských, moravskoslováckých a trenčianských řezbářů.

Jsme příjemně překvapeni, docela velký pohyblivý Betlém s množstvím figurek statických i pohyblivých, a jak už to tak u podobných dílek bývá, vše zasazeno do místní krajiny a mezi známé místní stavby a památky. Část staveb známe z jiných cest (Hostýn, Velehrad), před chvílí jsme projeli kolem skalního útvaru Čertova stěna, kterým vyřezávaná krajina začíná, část památek nás teprve čeká – hlavně trenčianské památky včetně hradu nebo třeba Katova domku, ale i zámek v Bojnicích.

Bohužel namodralé nasvícení se nepříznivě projeví na fotkách (asi to chtělo zapomenout na automatiku a trochu si pohrát s vyvážením bílé, ale nějak se mně do toho nechtělo). Zajímavé je, že na videozáběrech z kamery není modrý odstín tak rušivě vidět. Ale stejně jsou nejhezčí detaily. Mně se nejvíce líbila scéna s kuchaným pašíkem.

Trenčín je poměrně velké město, ale jeho historické centrum se dá projít za chvilku. Máme trochu volna před obvyklým časem přihlášení na hotelu, takže parkujeme hned u hlavního náměstí (Mierové námestie), o nepracovních dnech zadarmo – pokud se najde volné místo. Projdeme jen pasáží a obdivujeme úchvatné panoráma starobylého náměstíčka se siluetou majestátného hradu na skále nad ním.

Trenčianský hrad je viditelný zdálky, i z bratislavské dálnice, ale až zblízka vynikne jeho impozantní velikost a rozlehlost. Nicméně chceme začít městem, takže prozatím po hradu jen pokukujeme a touláme se po pěší zóně hlavního náměstí a sousedních částí starého města. Samotné náměstí je hezky rekonstruované, domy mají nové barevné fasády, uprostřed (dá-li se to tak při nepravidelném tvaru náměstí říct) stojí známý Morový sloup z roku 1712. Západnímu okraji dominuje piaristický kostel sv. Františka Xaverského, mimo mši je sice zavřený, ale až jeho vnitřní část, oddělaná skleněnou přepážkou, skrze kterou se turisté mohou obdivovat bohaté barokní výzdobě interiéru.

Městskou (nebo také Hodinovou) věží s vyhlídkou se prochází na Štúrovo námestie a pokračování pěší zóny, kde historické stavby nahrazuje konstruktivistická architektura oblíbená v dobách reálného socialismu. Na první pohled žádná paráda, ale jde vlastně také o památku, byť na dobu ne tak minulou. A i mezi „moderními“ budovami se dají najít i nečekané perličky, jako tryskající fontána z fasády budovy banky.

Z těch zajímavostí je nutné zmínit židovskou synagogu (připomíná spíše mešitu), která je vlastně také relativně moderní budovou, protože byla ve svém historizujícím duchu postavena teprve roku 1913. A hlavně si všichni musí vyfotit vodníka, sledujícího cvrkot na náměstí ze své studny. V celém centru je nespočetně cukráren, kaváren, barů a restaurací, my si v jedné z nich dáme na oběd halušky a pomalu míříme k místu, které mě do Trenčína vlastně přitáhlo – ke slavnému římskému nápisu, který dokládá umístění nejsevernější osady na okraji Římské říše právě zde na území dnešního Trenčína.

Samotný nápis je samozřejmě z kategorie „musí se vidět“. Bohužel nebo spíše bohudík je před povětrnostními vlivy i před vandalismem chráněn tím nejbezpečnějším způsobem – není úplně volně přístupný, ale kdo jej chce vidět, musí zamířit na terasu za kavárnou Sissy v hotelu Elizabeth. A právě tady máme rezervované ubytování – když už sem jedeme hlavně kvůli nápisu, tak ať jej máme po ruce a můžeme si jej prohlížet dle libosti.

Samotný hotel je nepřehlédnutelný – barokní budova byla postavena baronem Popperem na počátku XX. století, nedávno byla rekonstruovaná a její secesní žlutá fasáda s bílými štuky je doslova přilepena ke skalnímu ostrohu přímo pod hradem. Už samotné průčelí vzbuzuje pocit určitého luxusu ve stylu starého mocnářství, nicméně interiér je zcela moderní, k nápisu se musí přes recepci v proskleném atriu ve stylu „sklo a nerez“.

My se nejprve ubytujeme v pokoji odpovídajícím kategorii hotelu, ale samozřejmě nás to hned táhne do prvního poschodí. Římský nápis má na terase vyhrazenou prohlížecí komůrku, odkud je zpoza prosklené stěny hezky vidět. Hlídá jej socha římského vojáka (že by to byl sám legát Maximianus, který jej nechal vytesat?), na stěnách je překlad latinského nápisu do slovenštiny a běžných světových jazyků a historie jeho znovuobjevení.

Nápis samotný je trochu menší, než jsme čekali, ale pohled na něj v nás vzbuzuje podobné pocity, jako další místa, kudy šla historie. Prostě trochu příjemného mrazení v zádech, které asi znáte z okamžiků výjimečných zážitků různého druhu. Hledám v nesrozumitelné změti slov a písmen jméno osady Laugaricio, ale dlouho jej nenacházím, než se mně v mysli spojí třetí řádek se čtvrtým a vidím, že osada  LAV GARICIONE skutečně existovala (více v jiném blogu).

Jsme tak unešení tím geniem loci místa, že si musíme dát v secesní kavárně Sissy (jak z Vídně za doby Franze Josefa) espresso s dortíkem, čímž zážitek ještě umocníme…

Pokračujeme prohlídkou města a vydáváme se uličkou k hradu. Nemineme Katův dům, který známe už z hornolidečského betlému – zvenčí vypadá docela malebně, uvnitř provází sympatická průvodkyně, která z prohlídky dvou komůrek dokáže udělat exkurzi do historie celého Pováží – myšleno v dobrém, výklad stojí zato si vyposlechnout, je to vynikající průprava před návštěvou hradu, jehož místopis si tady můžeme nastudovat na modelech.

Do Trenčianského hradu už to je jen kousek, jen musíme v úzké uličce uhýbat několika dodávkám, které vyvážejí hůře pohyblivé svatebčany na obřady konané v hradní kapli. Přestože je pozdní sobotní odpoledne, na hradě probíhá jeden obřad za druhým. Sice se tak nedostaneme do kaple, ale máme zase levnější vstup (€5 namísto €7 při nekonání obřadů). Chodíme si sami, ale je možné zaplatit si i prohlídku s průvodcem po dvou možných okruzích.

Hrad je obrovský a dobře zrekonstruovaný, byť jen co se týká stavby samotné, se zařízenými interiéry nepočítejte. Z hlavních taháků se nedá minout Studna lásky, známá z pověsti o pracovitém Omarovi a krásné Fátimě, kterou zajal Štefana Zápoľský a Omar ji musel vykoupit vykopáním studny 80 metrů hluboké přímo do skály.

V jedné ze strážních věží lze nahlédnout do hladomorny a prohlédnout si pár mučicích nástrojů (skřipec, kláda, kolo, …), v hlavní budově navštívit galerii s muzeem (a infocentrem s plánky a mapami), po různých nádvořích a hradbách se dá procházet možná i hodiny. Kdo se drží logické cesty po imaginární pravotočivé spirále, skončí na hlavní Matúšově věži s neskutečnými výhledy na široké okolí města, na město samotné, na jeho historickou část přímo pod hradem a v neposlední řadě na prosklenou část hotelu Elizabeth, kde tušíme terasu s výhledem na nápis, který je samozřejmě mnohem starší než sám hrad.

Zdrželi jsme se déle, než jsme čekali, už nás personál musí popohánět, že v 18 se zavírá. Díky pořád pokračujícím svatbám můžeme pod hradem nahlédnout i do Farského kostela Narození Panny Marie, naproti kterému stojí jedna z nejstarších městských staveb kromě hradu (z druhé třetiny XV. století) – tzv. Karner sv. Michala, oblíbené místo na svatební foto. Krytými Farskými schody (někdy uváděné jako Hradní schody) seběhneme na náměstí a pomalu se vracíme do hotelu na večeři s výborným, slovenským červeným vínem.

Ovšem ještě předtím relaxujeme v hotelovém wellnessu, jedním z nejhezčích, se kterými jsme se na našich cestách setkali (už název Caracalla Spa nás připravil na bazének v antickém stylu s vířivkou, perličkami a chrliči, které si sami spouštíme tlačítky, ale na efektní a dokonalé saunové centrum se čtyřmi saunami nás připravit nedokázal).

Ráno vyrážíme do širšího okolí – letos trochu zanedbáváme turistiku, takže jsme se rozhodli vyrazit do Súlovských skal. Okruh s naučnou stezkou vypadá na mapě jednodušeji, než je v reálu, ale určitě se vyplatí jej obejít, už kvůli jednomu z největších skalních oken na Slovensku. Ze Súlovského hradu se zachovalo jen pár kousků zdi, ale výhled do okolí z vrcholku hradního útesu na okolní kopce a pastviny plné oveček uklidní lépe než homeopatika.

Jen autem projíždíme Manínskou a Kostoleckou tiesňavou, ve zdejším motorestu je bohužel motorkářská akce, takže na oběd nečekáme a pokračujeme do Bojnice, kde si teprve na salaši nad městem dáváme plněné pirohy s brynzovou omáčkou.

Bojnický zámek je velice malebný, všichni jej známe třeba z Pyšné princezny nebo z Princezny Fantagirro, přesto nejsme dostatečně připraveni na okamžik, kdy vykoukne mezi stromy cestou od horního parkoviště. Právě probíhá setkání strašidel, takže Bojnice jsou plné návštěvníků. Hlídač na parkovišti nás varuje, že v 19 hodin zamyká a neodjetá auto ho nezajímají, takže při pohledu na frontu do zámku je nám jasné, že my se dnes dovnitř nepodíváme. Máme tedy dost času na procházku kolem hradu a na prohlídku stánečků se vším možným (zboží relativně vkusné, většinou rukodělné výrobky). Ještě si dáme kafe a asi po hodině a půl se vracíme k autu a zpět do Trenčína. Wellness v hotelu už čeká.

Poslední den ráno opouštíme neradi hotel Elizabeth a jedeme vyzkoušet další saunový svět, tentokrát ve vyhlášeném areálu Zelená žaba v Trenčianských Teplicích. Sezóna ještě nezačala, takže neplatíme ani na parkovišti, ani do areálu, ale až do samotného saunového světa, což je oddělená část areálu mezi vysokými stromy. Kolem centrálního termálního bazénku je do svahu zabudováno sedm tubusů – ženská a mužská převlékárna, odpočívárna (s pitnou vodou na dodržování pitného režimu) a čtyři sauny – finská, parní, bio (?) a infra. Venkovních lehátek by mohlo být trochu více, i teď v předsezóně se občas musíme spokojit s posezením na palubkovém schodišti kolem kruhového bazénu, ale jinak skvělý zážitek – výborné sauny uprostřed krásné přírody.

A tím končíme. I když jsme navštívili různá hezká místa, tak ani zdánlivě obyčejné Pováží a město Trenčín nás rozhodně nezklamalo.

Video z prodlouženého víkendu:

Další blogy na téma Víkend v ...jsou k přečtení a prohlédnutí ve stejnojmenné rubrice.

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 29.5.2017 15:01 | karma článku: 24,02 | přečteno: 4241x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 226x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 221x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 272x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 343x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,11 | Přečteno: 310x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 267x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,82 | Přečteno: 274x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 291x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 421x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Galapágy - Tintoreras: žraloci, lachtani, leguáni

Na Galapágách jsou zvířata chráněná tak dlouho, že zcela ztratila strach z člověka. Občas je musíte překračovat a dávat přitom pozor, ať na ně nešlápnete. A na lavičce si neodpočinete, protože ji obsadil lachtan.

10.10.2022 v 15:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 280x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Ve středu světa

Možná to pro vás bude překvapení, ale středem světa není Česko. Asi by se našlo více míst, která si tento titul nárokují, ale jen jedno jej má (pseudo)vědecky zdůvodněné: Mitad del Mundo, Střed světa na rovníku v Ekvádoru.

26.9.2022 v 15:00 | Karma: 20,92 | Přečteno: 2114x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Boj o mrtvého kozla

Sportovní zápolení může mít mnoho podob. Třeba v Kyrgyzstánu patří k nejpopulárnějším sportům koňské hry Kok-Boru (někdy nazývané i Buzkaši), kde je cílem hry hodit do branky mrtvého kozla.

1.8.2022 v 15:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 261x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLVI

Už jsme při cestách po světě viděli mnoho způsobů přípravy nudlí, ale žádný není tak pracný, jako je výroba nudlí lagman u čínské národnostní menšiny Dunganů v Kyrgyzstánu.

25.7.2022 v 15:00 | Karma: 19,93 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLV

V nejoblíbenější taškentské restauraci je na jídelním lístku jen jedno jídlo. Denně jej navaří několik set kilogramů a nasytí tím až 5.000 zákazníků. Používají k tomu mj. kotel-pánev na 300 kg plovu, národního uzbeckého jídla.

19.7.2022 v 15:00 | Karma: 26,45 | Přečteno: 950x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Island - Duhové hory

Celý svět zná tuto islandskou oblast jako LANDMANNALAUGAR, jen u nás jí říkáme Duhové hory, zřejmě abychom ji učinili ještě více atraktivní. Zbytečně. O kráse islandské přírody nikdo nepochybuje a Landmannalaugar ji jen potvrzuje.

27.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 809x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Islandské vodopády

Island je zemí gejzírů, sopek, geotermálních pramenů - a vodopádů. Z tisíců slavných i bezejmenných vodopádů jsem jich pro vás vybral 14.

13.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,28 | Přečteno: 571x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLIV

Po dlouhé pauze způsobené nemožností cestování se vrací rubrika věnovaná méně obvyklým jídlům dílem věnovaným islandským možnostem stravování. Sníme krásného papuchalka, soba nebo velrybu a uvaříme chleba v geotermálních pecích.

30.8.2021 v 15:00 | Karma: 18,04 | Přečteno: 601x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Mladoboleslavská věznice

Před deseti lety zavítal hollywoodský herec Tom Cruise do Mladé Boleslavi. Ne, opravdu si tu nechtěl osobně vybrat Fabii – byl ale zavřený v místním vězení u okresního soudu. Naštěstí jen v rámci natáčení Mission: Impossible IV.

14.9.2020 v 15:00 | Karma: 13,38 | Přečteno: 700x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů Česka

V anketě o 7 divů Česka skončila přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně jen velmi těsně druhá (o necelou tisícovku hlasů, tedy méně než 1%) za Karlovým mostem. Pojďme se na ni alespoň virtuálně podívat.

17.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,86 | Přečteno: 609x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejkratší tunel u nás a asi i na světě

Certifikátem má sice potvrzený jen český rekord, ale tunel Pekařova brána asi bude i ve světě jen těžko hledat konkurenci. Vždyť kdo by prorážel tunel dlouhý v nejkratším místě jen 3,4 metru...

3.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,15 | Přečteno: 820x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 359
  • Celková karma 14,59
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.