Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. června 2023 Dalibor

Víkend v Řezně (Regensburgu)

2. 05. 2017 15:01:04
Za zajímavým víkendem v cizině nemusíme vždy létat či jezdit někam daleko, i blízko našich hranic jsou místa, která se vyplatí navštívit, a přitom nám takový výlet neudělá průvan v peněžence. Například Řezno.

Řezno, německy Regensburg, leží asi hodinku cesty autem od našich hranic. Komu přijdou německé hotely a pensiony drahé, nemusí dokonce ani v Německu přespat, jednou z variant je přenocování v Domažlicích nebo okolí a do Řezna jen udělat „výpad“ ze základny na Chodsku.

V tom případě bych dokonce navrhoval zvážit, zda nějakou část víkendu nestrávit v českém chodském pohraničí, například turistikou v okolí střediska Babylon. Když vyjde počasí, je zhruba tříhodinová procházka „Čertovou naučnou stezkou u Babylonu“ vysloveně relaxační záležitostí. Takřka žádné převýšení (těch 100-200 výškových metrů se nepočítá), krásná cesta lesními pěšinami, zajímavosti přírodní (viklan, geologické zajímavosti) i technické (umělý několikakilometrový náhon, akvadukt, kámen s politickou moudrostí). Ostatně to můžete vidět na fotkách.

Všechny následující fotky jsou rozklikávací.

Akvadukt vedoucí přes železnici v Havlovicích
Akvadukt vedoucí přes železnici v Havlovicích (Libo O. Novotný)Viklan Čertův kámen. V době první světové války jej opilí italští dělníci rozhoupali a vyhodili z čepu, kam jej vrátil až inženýr Pavel Pavel.
Viklan Čertův kámen. V době první světové války jej opilí italští dělníci rozhoupali a vyhodili z čepu, kam jej vrátil až inženýr Pavel Pavel. (Libor O. Novotný)Rašínův kámen s vytesaným citátem:
Rašínův kámen s vytesaným citátem: "Za práci pro vlast se neplatí". Zlatá slova. (Libor O. Novotný)

K hranicím nemusíte jezdit hlavní trasou, ale můžete jet vesničkami (v Čechách i Německu), navigace vás dovede i tak. Cestou k hranicím se tak můžete na skok zastavit v Újezdě, kde se narodil Jan Sladký Kozina a je zde k vidění jeho rodný dům i sousední dům, kde bydlel s rodinou až do své násilné smrti. Nad vesnicí na kopci má sochu nejen on, ale i slavný chodský pes. A příznivci rurální literatury neminou pomník J. Š. Baara v nadživotní velikosti ve Výhledech. U trhanovského zámku, kde bydlel Lomikar, se ani zastavovat nevyplatí.

Chodský pes nad Újezdem, rodištěm Koziny. V dálce Domažlice.
Chodský pes nad Újezdem, rodištěm Koziny. V dálce Domažlice. (Libor O. Novotný)Náměstí v Domažlicích
Náměstí v Domažlicích (Libor O. Novotný)

Kdo nezná Jana Sladkého Kozinu a Lomikara, může si pověst o nich a Psohlavcích poslechnout zde:

Původ jména Řezno je stejně starý jako město samo, tedy mluvíme o Keltech, kteří zde žili už od starověku ve své Radasboně. Staří Římané si název upravili na Castra Regina („pevnost na řece Regenu“), odtud už jen skok k Regensburgu a zkrácenému českému Řeznu, které skoro nikdo nepoužívá. I my říkáme: „Jedeme do Regensburgu a Norimberku“, tedy jedno jméno německy, druhé česky. Z dob starých Římanů se zachovala i kamenná brána Porta pretoria, ale asi to není nejúchvatnější místní památka.

Ale vraťme se k naší cestě vesničkami přes hranice, do navigace jsme místo Řezna zadali Donaustauf. Proč jedeme do městečka asi 12 km před Řeznem? Přece kvůli naprosto omračující stavbě, ne zcela známé Čechům, kteří si řezenskou oblast spojují jen s vánočními trhy – Walhalle, památníku německy mluvících osobností. Dal ji postavit Ludvík I. Bavorský v letech 1830-1842. Stavba ve stylu antických chrámů se hrdě tyčí na kopci nad vesnicí s výhledy na Dunaj a krajinu v širokém okolí. Kdo se sem vydá lodí z Řezna, musí zdolat pár stovek schodů, ale výhledy na impozantní stavbu před a nad sebou stojí určitě zato.

Rozhodně se vyplatí zaplatit si €4 za vstup do mramorem vykládané haly s bustami po stěnách, i když vám třeba většina jmen nebude nic říkat. Ale třeba mnohé hudební skladatele určitě znáte, stejně jako vědce, panovníky, politiky a jiné významné osobnosti od mytologické historie až po období po II. světové válce. Dokonce prý tu máme i krajana, Johanna Gregora Mendela, ale mně se najít nepovedl, asi jsem ho v záplavě jiných hlav přehlédl.

Walhalla
Walhalla (Libor O. Novotný)Walhalla od Dunaje
Walhalla od Dunaje (Libor O. Novotný)Walhalla - interiér
Walhalla - interiér (Libor O. Novotný)Walhalla - detail interiéru
Walhalla - detail interiéru (Libor O. Novotný)

Do města jsem zadal v navigaci adresu „Regensburg Neuer Dultplatz“, která nás dovedla na velké odstavné parkoviště (bezplatné) na ostrově asi 10 minut cesty pěknou procházkou podél Dunaje ke Kamennému mostu, vstupu do centra. Cestou minete kovovou lávku, někde ji ještě bedekry doporučují jako zajímavost kvůli zábradlí ověšenému „zámky lásky“, ale zámky už zde nějakou dobu nejsou, protože ohrožovaly statiku můstku. Také Kamenný most se už nějakou dobu opravuje, ale je stále průchozí a pořídíte z něj tu nejhezčí fotku Řezna.

Regensburg - Řezno
Regensburg - Řezno (Libor O. Novotný)

Vlevo za mostem je infocentrum, kde se dá vyzvednout mapa a zdarma si odběhnout na toaletu (žlutá budova na fotce), hned za infocentrem určitě nepřehlédnete dlouhou frontu před starou kuchyní, která sloužila snad už stavitelům mostu a zcela určitě všem jeho restaurátorům po celá staletí (také je vidět na fotce). Dnes se tu dá pojíst asi největší místní specialita „Sechs mit Kraut“ – šest řezenských klobásek (podle mne jsou stejné jako norimberské) se zelím a přílohou. Jenže pokud není ultraškaredě, asi si s talířem nebudete mít kam sednout, bude plno. Takže když budete mít dost času na vystání dlouhé fronty (pod půl hodiny nepočítejte), můžete si aspoň dát „tři v housce se zelím“, verzi do ruky.

K největší dominantě, Dómu sv. Petra, je to od nábřeží asi pět minut chůze. Nelze netrefit, věže kostela jsou pak výbornou navigační a orientační pomůckou, protože jsou průhledy v ulicích vidět skoro z celé historické části městečka.

Asi nemá význam popisovat historii, kdo chce, najde si na internetu nebo na místě přečte z infomateriálů, kterých je všude dostatek, v DE i EN. Takže se hned vrhněme dál do spleti úzkých uliček s poměrně vysokými domy. Velká část historického centra je pěší zonou, takže se zde dá hodiny a hodiny procházet a toulat, objevovat zapomenuté dvorky a zákoutí, posedět v některé z mnoha kaváren nebo si dát oběd v levné jídelně (spatzle se sýrem nebo špagety už od €5). Cestou neminete např. starou radnici z 13. století, asi nejhezčí náměstíčko Haidplatz, různé další kostely, dojít můžete i k zámku, který je už od centra trochu dále. Ostatně pojďme na fotky.

Stará radnice
Stará radnice (Libor O. Novotný)Náměstí Haidplatz
Náměstí Haidplatz (Libor O. Novotný)Jeden z vchodů do zámku
Jeden z vchodů do zámku (Libor O. Novotný)Tyto
Tyto "Tři v housce" jsou sice z Norimberku, ale ty řezenské jsou úplně stejné (Libor O. Novotný)

Když jsem psal, že Walhalla nezaslouženě není Čechách příliš známá, ještě mnohem méně známější je její sestřička Befreiungshalle v nedalekém Kelhaimu. Ale hlavně pokud z Řezna zamíříte dále do Norimberku, určitě ji nesmíte minout, menší zajížďka zato určitě stojí. Jen musíte počítat s tím, že po 17:30 se asi dovnitř nedostanete, takže z Řezna byste měli vyrazit nejpozději kolem 16:30.

Neoklasicistní památník, Halu osvobození, Liberation Hall, na vršku nad soutokem Dunaje a Altmühlu nechal také postavit Ludvík I. Bavorský, tentokrát jako upomínku na vítězství nad Napoleonem. Monumentální budova je vidět zdaleka, byť ji zpočátku můžete považovat za nějaký obří vodojem. Až po přiblížení vynikne její mramorové obložení a sochy na koruně kopule. Po vstupu budete jistě ohromeni nečekanou podívanou na kruhový sál pod vysokou kopulí, po obvodu 34 nadživotních bohyň vítězství s křídly nese štíty se jmény významných vítězných bitev, pod galerií jsou zase plakety se jmény významných generálů. Prostoru můžete obdivovat jak přímo z plochy mramorové podlahy s oslavným nápisem, tak z chodby za bohyněmi, ale i z galerie v patře. Opět úchvatný zážitek, zvláště před koncem návštěvní doby, kdy my jsme tu byli úplně sami.

Zvenku nic moc, zvláště po dobu rekonstrukce (měla by být do léta 2017 hotová)...
Zvenku nic moc, zvláště po dobu rekonstrukce (měla by být do léta 2017 hotová)... (Libor O. Novotný)

... ale interiér je úchvatný a ohromující
... ale interiér je úchvatný a ohromující (Libor O. Novotný)Dá se chodit i chodbou za alegoriemi Vítězství...
Dá se chodit i chodbou za alegoriemi Vítězství... (Libor O. Novotný)... i vystoupat na galerii
... i vystoupat na galerii (Libor O. Novotný)

A co dál? Buď se vrátit do Čech, nebo – tak jako my – pokračovat do Norimberku. Ale o tom až příště.

Video z víkendu na Chodsku, v Řezně a Noromberku:

Další blogy na téma Víkend v ...jsou k přečtení a prohlédnutí ve stejnojmenné rubrice.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Libor O. Novotný | úterý 2.5.2017 15:01 | karma článku: 22.01 | přečteno: 15708x

Další články blogera

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma článku: 9.19 | Přečteno: 148 | Diskuse

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 211 | Diskuse

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 250 | Diskuse

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma článku: 16.59 | Přečteno: 401 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Josef Géba

Na skok do Dánska 6: Dánsko překvapivé!

Tentokrát to bude vlastně velmi jednoduché a pragmatické povídání. Chci se s vámi podělit o všech divnostech, rozdílech, jinakostech, které mi Dánsko přivedlo do cesty.

3.6.2023 v 13:00 | Karma článku: 8.86 | Přečteno: 114 | Diskuse

Pavel Liprt

Obrázky z Norska – Lom Stave Church

Středověk, to jsou mimo jiné obrovské kamenné katedrály. V Norsku ale na to šli Vikingové jinak, sice v menším měřítku, ale na kouzle staveb nešetřili. A tak po nich zůstalo téměř osm set let staré svědectví zapsané ve dřevě.

2.6.2023 v 21:48 | Karma článku: 10.87 | Přečteno: 123 | Diskuse

Jan Ziegler

Prátr a Dům moře jsou ideální pro rodiny s dětmi

Opět se podíváme do Vídně, zábavní park Prátr, zná skoro každý, Dům moře německy Haus des Meeres je méně známým cílem, přesto však také stojí za návštěvu

2.6.2023 v 10:35 | Karma článku: 12.14 | Přečteno: 174 | Diskuse

Tomáš Flaška

Je kopie kalendária na pražském Orloji opravdu to podstatné k řešení?

A nemíním tu psát o nějakých společenských problémech. Tohle se týká Staroměstské radnice jako celku. Dle mého názoru neuvěřitelný restaurátorský paskvil.

2.6.2023 v 8:11 | Karma článku: 21.82 | Přečteno: 368 | Diskuse

Martin Faltýn

5 týdnů dovolené v Asii čili blázinec – 21

To snad z dovolenkového blázince stačí. Zbýval nám před odjezdem jen jediný, celodenní výlet. Byl trochu zpackaný. Na doporučení jsme si totiž najali auto řidičem a údajně i průvodcem v jedné osobě.

2.6.2023 v 8:08 | Karma článku: 13.20 | Přečteno: 206 | Diskuse
Počet článků 351 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3246

Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....