Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Menhir Kamenný pastýř

23. 05. 2016 15:01:01
Nedaleko obce Klobuky na půli cesty mezi Louny a Slaným stojí osamělý špičatý kámen, jeden z mála pravých megalitických menhirů u nás, v každém případě největší z nich. Na rozlehlém rovném poli působí opravdu impozantně.

Možná je trochu škoda, že se o něj obec Klobuky tak vzorně stará. Menhir uzavřela do pískem vysypaného kruhu, který ohraničila dřevěnou palisádou. Od silnice ke kruhu vede dlážděná cestička s infotabulemi a lavičkami. Vše vypadá krásně, čistě, sterilně. Jen ta magie místa někam zmizela. Opravdu těžko si tu teď člověk představuje staré Kelty křepčící o slunovratu v kůžích kolem varovně vztyčeného prstu mířícího ke Slunci či Měsíci.

Asi lze chápat majitele okolních polností, že raději obětuje turismu malý vymezený kruh, než aby měl pošlapané celé pole. Ale na druhou stranu obci zřejmě další peníze nezbyly na vybudování alespoň menšího parkovišťátka, takže kvůli obousměrnému zákazu zastavení (na klikaté úzké okresce pochopitelnému) vjíždějí auta krkolomně na polňačku vjezdem určeným spíše traktorům. Na ní si už řidiči vyjezdili odstavnou plochu, kde sice mohou zastavit, ale občas pak při výjezdu škrtnou podlahou o některý z hrbolů na výjezdu, jako se to stalo i mně.

Menhir samotný je vysoký 340 cm, ovšem 70 cm z toho je usazeno v zemi. Průměr nejširšího místa je kolem jednoho metru, do výšky se kámen zužuje a jeho špička míří trochu do strany. Hmotnost byla odhadnuta na zhruba 5 tun, kámen je tvořen tmavým, železitým křídovým pískovcem. Já jsem jej nafotil ve velmi pozdním březnovém odpoledni, kdy takřka vodorovně svítící paprsky zapadajícího slunce menhir zbarvily do červena, ovšem za normálního osvětlení bude spíše šedý.

Všechny následující obrázky jsou rozkliknutelné do většího rozlišení.

article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

Velmi pravděpodobně se jedná o skutečný pravěký menhir, na rozdíl od mnoha napodobenin z pozdější doby, které u nás často můžeme vidět. Odhaduje se, že mohl být vztyčen v období bójském, tedy asi ve 4. století před Kristem, tehdy jej prý snad obklopovalo 6 dalších menších balvanů, dnes ztracených. Asi proto se mu od nepaměti říká Pastýř (a menší kameny byly jeho stádo oveček). To jsou ovšem jen odhady. Skutečně potvrzené zmínky o menhiru se datují až od poloviny 19. století.

Zajímavý je zápis z klobucké kroniky o zřícení menhiru při bouři roku 1852 a o jeho opětovném vztyčení (cituji z Wikipedie):

...byla veliká bouře v kraji, při které zahrála si vichřice s kamenným mužem hru nepěknou a nikterak neodpovídající jeho důstojnosti. Vyvrátila jej totiž a porazila. Klobučtí se proto velmi rmoutili. Sešla se obecní rada a smluvila to, aby pro zachování staré památky byl kamenný muž zase postaven. Řízení práce té svěřeno jest jednomu příslušníku počestného pořádku mlynářského. Snadná robota pak to nebyla. Měli s ním několikahodinovou lopotu, než mu zase hlavu vztyčili. Potom přišli hudebníci a družičky. Bylo z toho mnoho radosti, že kamenný muž zase stojí v polích na stráži...

article_photo (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

K tak magickému místu se samozřejmě váže více pověstí, ta nejznámější a nejmilejší mluví o tom, že s každým zvoněním klobuckého kostela se Pastýř posune o jedno zrnko písku ke kostelu. A až k němu dojde, nastane konec světa. Jenže naštěstí je na opačné straně obec Kokovice, jejíž zvon zase přivolá Pastýře o stejné zrnko písku zpět.

Stejně jako u většiny podobných objektů se i zde hledají astronomicko-kalendářní souvislosti. Tady se nabízí možnost využít viditelnosti jedné z ikon České kotliny, "hory" Říp. Při dobré viditelnosti je možné její vrcholek docela dobře zahlédnout na obzoru za menhirem. A právě za Řípem by mělo o jarní rovnodennosti vycházet slunce. Bohužel to není úplně přesně pravda, jedná se jen o dlouhodobě tradovanou vlastnost, která ve skutečnosti neexistuje. Slunce za Řípem vychází o pár dní později. Odborník na megality RNDr. Milan Špůrek posouvá východ slunce za Řípem na 30. duben, což by měl být počátek keltského svátku jara Beltainu (tak to aspoň tvrdí Wikipedie). Oficiální archeologie ovšem i tento názor odmítá.

Dceru jsem k menhiru postavil kvůli měřítku.Dceru jsem k menhiru postavil kvůli měřítku. (Libor O. Novotný)article_photo (Libor O. Novotný)

Vše výše napsané samozřejmě neznamená, že by menhir Pastýř neměl své kouzlo. Určitě stojí zato se na něj podívat, zvláště máte-li cestu kolem. Mně se jako ideální ukázal právě západ slunce, kdy byl kámen nádherně nasvícen. Bohužel pod šikmými paprsky vynikly i různé kresbičky do něj vyryté, včetně těch nejčastěji po zdech kreslených a rytých, které si takováto památka určitě nezaslouží.

Nakonec ještě nezbývá než připomenout relativně nedaleké Kounovské kamenné řady, možná podobného stáří. Jejich původ a účel je ještě tajemnější než u klobuckého menhiru, nicméně mne při jejich návštěvě napadla zcela nová teorie, která by mnoho otazníků kolem řad zodpověděla docela logicky (na rozdíl od hypotéz oficiálně uváděných) - psal jsem o tom nedávno v blogu Záhada Kounovských kamenných řad vyřešena?

Kounovské kamenné řadyKounovské kamenné řady (Libor O. Novotný)

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 23.5.2016 15:01 | karma článku: 19.41 | přečteno: 587x

Další články blogera

Libor O. Novotný

Někdy je prostě musíte nakopat do zadku

Ghana jistě nepatří k tradiční turistickým cílům. Ale právě proto tam můžete zažít příhody, které se vám už nikde jinde nestanou.

16.10.2017 v 15:00 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 777 | Diskuse

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XXXVII

Dnešní díl seriálu o netradičních a exotických jídlech bude skutečně o pokrmu u nás poněkud neobvyklém. V Ghaně ale tradičně patří řekomyš africká do běžného jídelníčku a je považována za pochoutku.

4.9.2017 v 15:00 | Karma článku: 13.19 | Přečteno: 518 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend v Rusku (Peterhof)

Při návštěvě Petrohradu je skoro povinností vyšetřit si den na výlet do Peterhofu (Petěrgófu, dříve Petrodvorce). Zdejší vodní kaskády a fontány svou krásou hravě překonávají Versailles i jiná známá místa.

7.8.2017 v 15:01 | Karma článku: 26.22 | Přečteno: 986 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend v Rusku (Carskoje Selo a Jantarová komnata)

Kdyby se hypoteticky našla ztracená Jantarová komnata, co se s ní bude dít dál? Bude vrácena na původní místo, když tam ji už dávno nahradila naprosto přesná kopie (zhotovená podle fotografií), tedy vlastně druhý originál?

24.7.2017 v 15:00 | Karma článku: 25.13 | Přečteno: 869 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Hanka Slanařová

Zakarpatská Ukrajina na koních

Pokud někdo koukal do telefonu, tak jenom proto, aby si prohlédl fotky, které právě vyfotil. I přes všechny nádherné snímky ale člověk neprohlédne místní krásu, dokud si ji sám neprožije. Zakarpatské poloniny.

18.10.2017 v 17:06 | Karma článku: 10.65 | Přečteno: 346 | Diskuse

Jana Schlitzová

Vodní dílo Stráž pod Ralskem

Slunce prosvětlovalo žloutnoucí i krvavě červené podzimní olistění stromů. Vydaly jsme se k vodní nádrži. Slunce si s námi začalo hrát a tak temné mraky střídalo dvouvteřinové rozsvícení slunce a obrazy v krajině se rychle měnily.

18.10.2017 v 11:00 | Karma článku: 8.79 | Přečteno: 269 | Diskuse

Ervín Dostálek

Severská romance 8:Tou nejnavštěvovanější přírodní atrakcí Norska je vodopád Voringsfossen

Nahoře parta Japonců s foťáky a tyčemi na selfiesnímky s vodopádem, my se pak prodíráme dolů do kaňonu, kde se voda po pádu ze 182 metrové výšky opět stává řekou Bjoreio, v níž rybáři chytají ryby, jimž se tu překvapivě tak daří.

18.10.2017 v 7:24 | Karma článku: 5.09 | Přečteno: 75 | Diskuse

Michal Dokoupil

Jak jsme mrzli v Thajsku

Pokud jste cizinec v Číně, jediný způsob jak přežít Čínský nový rok je vypadnout ze země. My tentokrát po dlouhé době opět do Thajska a Kambodže. Tento rok jsme si ale vzali počasí sebou...

17.10.2017 v 14:00 | Karma článku: 15.62 | Přečteno: 524 | Diskuse

Ervín Dostálek

Opravdu severská romance 7: Z hardangerského "Domova vandráků" k fantastickým vodopádům

Jsa ubytováni v Hardanger Vandrerhjemu v Lofthusu u Sorfjordu, pobočném zálivu Hardangerfjordu v jižním Norsku, se chystáme do Kinsarviku do údolí Husedalen k jeho čtyřem fantastickým vodopádům střežícím vstup do NP Hardangervidda

17.10.2017 v 7:14 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 63 | Diskuse
Počet článků 310 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3122

Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

 

www.libornovotny.cz

.

Kniha nevšedních kulinářských zážitků z exotických zemí (podle seriálu na blogu iDnes):

 

Dobré prase všechno spaseNajdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.