Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dobré prase všechno spase XXXV

Ryby a mořské plody nejlépe chutnají přímo u moře, o tom není třeba diskutovat. Ale ne v každé přímořské zemi chutnají stejně. Třeba v Japonsku mají úplně jinou chuť (i vzhled), než v jiných asijských zemích.

Je to samozřejmě dané především jinými způsoby úpravy, ale do úvahy se musí vzít i kulturní odlišnosti pečlivých, pořádkumilovných a tradice milujících Japonců. Zatímco Vietnamec či Thajec hodí chycenou rybu přímo na pánev, Japonec ji nejdříve pořádně očistí až do sterility, dokonale ji zpracuje a neváhá strávit dlouhý čas její přípravou - a to ji nakonec sní syrovou.  A Japonec ví, že se jí i očima, a proto se stejně pečlivě jako chuti věnuje i vizuální úpravě a prezentaci pokrmu.

Vše začíná už prvním zpracováním úlovku na některém rybím tržišti. Třeba tokijský rybí trh Tsukidži, označovaný jako "břicho Tokia", stojí přímo v centru městu. A to je zřejmě největší na světě, zaměstnává 60.000 lidí! Už kolem čtvrté raní je většina ryb vyložena a začíná aukce pro velkoobchodníky, které zajímají především tuňáci - někteří dosahují váhy i přes 300kg. Po šesté nastupují drobní obchodníci a restauratéři, běžný turista si může atmosféru nafotit až po desáté (ještě loni to šlo už v devět, ale turisté se natolik pletli do cesty různým ekonorům a nákladním autům, že bylo nutné tento čas posunout a hlídat jeho dodržování policií).

Atmosféru trhu nejen že nejde popsat, ale nejde ji ani zachytit na fotkách. Musí se prostě zažít. Takže se nebudu snažit o nemožné, jen zmíním možnost různých ochutnávek syrových a nijak neupravených produktů přímo u zpracovatelů - pro milovníka ryb a mořských plodů silný zážitek. Japonci jsou čerstvými pochutinami tak posedlí, že v místních nepříliš vzhledných a pohodlných restauracích neváhají za nejčerstvější  sashimi či sushi platit i troj- až pětinásobek ceny běžné v sushi barech jinde, a to si musí vystát nejméně půlhodinovou frontu na místo u stolu.

Trochu menší trh jsme zažili i v tradičním rybářském středisku Katsuura na poloostrově Kii. Naštěstí jsme zde byli v "příhodné" době. Katsuura je totiž známá jako centrum lovu delfínů a velryb, proti kterému protestují aktivisté z celého světa. V létě zde však kytovce neloví, takže jsme byli pohledu na jejich masakrování ušetřeni - na rozdíl od stovek či tisíců tuňáků, které zde denně uloví a zpracují. Musím se kajícně přiznat, že pohled na mozaiku bezhlavých těl stovek krásných ryb uložených v řadách na podlahách několika obrovských hal mne nijak psychicky nedeptal, asi jsem dostatečně otrlý. Spíše na mne příznivě zapůsobila určitá estetika tohoto místa.

A když už jsem v tom přiznávání, tak nemůžu nezmínit to, že jsem ochutnal i velrybí maso. Je zde k dostání celoročně mražené, sušené  nebo v konzervách. A kupodivu je bráno jako levnější maso, často je servírované třeba v domovech důchodců, kteří jsou na ně zvyklí. Právě jednu velrybí konzervu jsme v muzeu velrybářství z testovacích důvodů koupili a ochutnali. Velryba chutná úplně jinak, než člověk očekává, byť je to svým způsobem logické a nemělo by to tak překvapovat. Stačí si uvědomit, že velryba je vlastně savec. Takže když připodobním velrybí maso k hovězímu, tak by to vlastně až tak neočekávané být nemělo. Ale není hovězí jako hovězí, kdo by čekal něco jako steak, tak ho musím zklamat, velryba chutná spíše jako kližka. Načervenalé maso je hodně tučné a prorostlé, chuťově nic moc.

Pojďme raději rychle někam jinam, kde to nebude tak kontroverzní. Třeba se vraťme k jedovaté rybě fugu, o které už jsem psal ve speciálním dílu. Tu lze považovat za zvláštnost pro Japonsko nejtypičtější. Kdo se nebojí, určitě si pochutná na fugu syrové nebo smažené, přitom si užije i trochu toho adrenalinu - když přežije první čtyři hodiny, má vyhráno. Podle očekávání to není žádný zázrak, bez kterého by se nedalo obejít, ale musím uznat, že je výborná, určitě se vyrovná třeba nejčerstvějšímu tuňákovi.

Čtenáři Haruki Murakamiho určitě vědí, jakou rybu Japonci milují nejvíce. Ano, je to uzený úhoř. Úhoř má (na rozdíl od zmiňovaného tuňáka) hodně kostí a kostiček, které však při uzení a pečení zkřehnou natolik, že ve vynikajícím masíčku nejsou téměř cítit - a když už jsou, tak příjemně, protože dodávají bílému nepříliš pevnému masu zajímavou křehkost a křupavost. Úhoř je tradičním sortimentem rybích restaurací i pouličních stánků, je jen nepatrně dražší, než jiné ryby, a určitě každému návštěvníkovi Japonska doporučuji úhoře vyzkoušet.

Na ulici se dají koupit různé vynikající mořské produkty upravené formou fast-foodového jídla. Ósacká gurmánská čtvrť Dótombori je pro milovníky rychlého občerstvení takovým malým rájem. Dají se zde koupit sea-foods nesčetných druhů, třeba grilovaná chobotnicová chapadla na špejli, krabí maso, ústřice, srdcovky a mnoho jiného. Všemu ovšem kraluje místní specialita - chobotnicové kuličky. V miniaturních stáncích se tlačí obvykle tři kuchaři a dva prodavači, kteří kmitají s neuvěřitelnou vytrvalostí hodiny a hodiny bez odpočinku. První kuchař připravuje tekuté těsto, kterým vylije hlubší plech a posune na druhého. Ten plech položí na hořáky, a když za pár okamžiků těsto začne tuhnout, rozdělí je dlouhými řezy hůlkami na čtverce, na které nahází předem připravené kusy chobotnice. Posune třetímu, který rovněž hůlkami velmi zručně a hlavně bleskurychle sbalí čtverce do kuliček a nechá dodělat. Oba prodavači na střídačku do dýhových misek naberou požadovaný počet kuliček (od dvou do osmi, vždy sudý počet), přidají pikantní omáčku, koření, ubrousky, hůlky, vezmou peníze a vrací nazpět. Vše pořád v pekelné rychlosti, přesto mají pořád frontu. Není divu, výsledek je vskutku dokonalý.

Zmiňované ústřice je ale lepší dát si někde u moře, než na ósacké ulici. Třeba u ostrova Mikimoto, kde je možné spatřit poslední tradiční lovkyně perel Ama. V létě se tu sice nejedí klasické ústřice, ale "jen" jejich speciální druh rock oyster, který chutí rozhodně nezaostává, třeba v Austrálii je populárnější, než běžné a známější druhy ústřic. Velikostně jsou několikanásobně větší, už jeden kus dokáže ke svačině pohladit a zasytit žaludek. Zákazník si vybere svou škebli v akváriu, obsluha ji zručně otevře a nabídne buď syrovou, nebo ve verzi "barbecue", tedy jen velmi lehce opečenou na grilu (opravdu skoro neznatelně). S citronem a volitelně s mletou pálivou paprikou výborná pochoutka.

Další ústřice jsme zkusili ve stánku na posvátném ostrůvku Mijagima, přímo naproti nejfotografovanějšímu místu Japonska, plovoucí bráně torii chrámu Itsukushima. Sice opět vynikající, ale zde je to opravdu rychlé občerstvení, kdy mají ústřice předem připravené a jedou jak na výrobní lince jednu porci za druhou. Čerstvě vylovený kus na Mikimotu tak pro nás zůstal králem.

V díle věnovaném japonským svačinkám jsem psal o rýžových trojúhelníčcích onigiri. Ty dnes také nemohu nezmínit, protože většina z nich je plněná rybou nebo jikrami, vše obalené mořskou řasou. Ale tady dominuje chuť rýže, takže z hlediska dnešního tématu jsou onigiri spíše okrajovou záležitostí. Nicméně v supermarketech se kromě nich prodávají i další mořské produkty, jako různé chobotničky, olihně, jikry, kousky ryby a podobně. Často jako součást jiného jídla, často v rýži jako sushi, ale stejně často i jako samostatný produkt.

Samozřejmě sushi ze supermarketu není nic, co by zrovna ohromilo, bere se zde jen jako jednoduchá potravina na rychlé nasycení. Pokud si člověk chce na sushi opravdu pochutnat, musí si zajít do restaurace, nebo ještě lépe do sushi baru. To je ovšem něco úplně jiného, něco, co stojí za samostatnou kapitolu. Takže kromě této letmé zmínky odkládám jako samostatné téma na později.

Místo toho pojďme na něco, co Japonci milují ještě více, než sushi. Ano, syrové kousky ryby sashimi. Už jsem je zmiňoval v souvislosti s fugu, ale Japonci jsou mistři v přípravě sashimi prakticky z jakékoliv ryby. My jsme měli možnost ochutnat různé druhy, ale nejvíce nám chutnal syrový tuňák při naší stylové večeři v rjókanu. Na oválném talíři nám kuchař naservíroval prohnuté torzo menšího rybího těla s hlavou a ocasem, místo trupu bylo pět různých druhů tuňáčího syrového masíčka odlišných barevných odstínů, od bílé přes růžovou po krvavě červenou. Tuňák ještě ráno spokojeně plaval v moři, na porci už od pohledu bylo zřejmé, jak je čerstvá.

Samozřejmě se u části kolegů dostavily obavy, jakže bude syrová ryba chutnat. Zbytečně. Všem chutnalo, někomu více (nám), někomu trochu méně, ale spokojeni byli všichni. Vybrané kousky byly tak skvělé, že by byl hřích jejich chuť ničit nějakým tepelným opracováním. Plně už chápeme, že pro Japonce je nejlepší úpravou ryby nechat ji syrovou.

Ke zmiňované večeři v rjókanu jsme ovšem dostali ještě i grilovanou část ryby. Bohužel jsme nepoznali, jaká část jaké ryby to vlastně byla. Velký kus masa tvaru otevřeného "V" nejdříve evokoval ocasní ploutev, ale tam by nebylo tolik masa. Druhý nápad byly žábry, ale tam zase neseděl úplně tvar. Takže jsme se pravdy nedopátrali (s obsluhou se člověk moc nedomluví, Japonci anglicky prakticky nemluví, jen ti, kdo se pohybují v turistickém průmyslu, tak znají základy, ovšem na takovéto detaily to nestačí). Chuť očekávaná, dobrá grilovaná ryba.

A abychom mohli rjókan opustit, tak ještě je třeba zmínit grilovanou rybu ke snídani. Ono byla spíše vysušená, než grilovaná. Teňoučký křupavý plátek, který by se dal nalámat rukama na kousky. Čímž nechci říct, že by nebyla dobrá, se špatnou úpravou ryby se tu člověk skutečně nepotká… Zvláštní oživení snídaně, u nás obvykle grilovanou rybu nesnídáme, ale necháváme si ji na pozdější chody jídla.

Když píšeme o mořských plodech, nelze se vyhnout krevetám. Ze všech obvyklých způsobů úpravy musím vypíchnout jeden - tzv. tempuru. Tempura obecně je cokoliv obalovaného a smaženého v těstíčku, třeba různé druhy zeleniny, podávané jako příloha nebo i jako hlavní chod. Ale vrcholem umění přípravy tempury jsou tygří krevety. Jsou velmi oblíbeným hlavním chodem restaurací, nicméně se dají koupit i jako fast-food. Trochu dražší, ale pořád v porovnání s cenami u nás vycházejí mnohem příznivěji. Jedná se vlastně o velice jednoduché jídlo, které chutná opravdu famózně. Krevetová tempura patří k pokladům japonské kuchyně.

Nicméně k mým nejoblíbenějším mořským plodům (a jsem v tom zajedno s manželkou) patří olihně. Jedli jsme je v mnoha různých úpravách, z nichž nejlepší byly olihně na česneku s černou ústřicovou omáčkou na indonéském miniaturním ostrůvku Gili Meno. Myslel jsem, že se jim už nic nevyrovná, ovšem japonská úprava olihní dokázala, že jsem musel názor změnit a přiznávám, že japonské olihně se těmi indonéským (skoro?) vyrovnají. A jaké je ta zázračná úprava? V jídelním lístku je popisovaná jako "oliheň sušená přes noc". Dali jsme si ji vícekrát a vypadala vždy stejně, takže se zřejmě jedná opravdu o obvyklou úpravu. Oliheň nakrájená na proužky je pravděpodobně grilovaná, takže s tím sušením nevím nevím, ale proužky bílého tuhého masa jsou esencí olihňové chuti. I s manželkou jsme se olizovali až za ušima.

Na závěr pár nezařazených fotografií k tématu:

 

Dobrou chuť.

Rubrika Dobré prase všechno spase

Autor: Libor O. Novotný | úterý 27.12.2016 15:01 | karma článku: 20,44 | přečteno: 854x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 226x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 221x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 272x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 344x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,45 | Přečteno: 310x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 267x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,82 | Přečteno: 274x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 291x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 421x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Galapágy - Tintoreras: žraloci, lachtani, leguáni

Na Galapágách jsou zvířata chráněná tak dlouho, že zcela ztratila strach z člověka. Občas je musíte překračovat a dávat přitom pozor, ať na ně nešlápnete. A na lavičce si neodpočinete, protože ji obsadil lachtan.

10.10.2022 v 15:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 280x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Ve středu světa

Možná to pro vás bude překvapení, ale středem světa není Česko. Asi by se našlo více míst, která si tento titul nárokují, ale jen jedno jej má (pseudo)vědecky zdůvodněné: Mitad del Mundo, Střed světa na rovníku v Ekvádoru.

26.9.2022 v 15:00 | Karma: 20,92 | Přečteno: 2115x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Boj o mrtvého kozla

Sportovní zápolení může mít mnoho podob. Třeba v Kyrgyzstánu patří k nejpopulárnějším sportům koňské hry Kok-Boru (někdy nazývané i Buzkaši), kde je cílem hry hodit do branky mrtvého kozla.

1.8.2022 v 15:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 261x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLVI

Už jsme při cestách po světě viděli mnoho způsobů přípravy nudlí, ale žádný není tak pracný, jako je výroba nudlí lagman u čínské národnostní menšiny Dunganů v Kyrgyzstánu.

25.7.2022 v 15:00 | Karma: 19,93 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLV

V nejoblíbenější taškentské restauraci je na jídelním lístku jen jedno jídlo. Denně jej navaří několik set kilogramů a nasytí tím až 5.000 zákazníků. Používají k tomu mj. kotel-pánev na 300 kg plovu, národního uzbeckého jídla.

19.7.2022 v 15:00 | Karma: 26,45 | Přečteno: 950x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Island - Duhové hory

Celý svět zná tuto islandskou oblast jako LANDMANNALAUGAR, jen u nás jí říkáme Duhové hory, zřejmě abychom ji učinili ještě více atraktivní. Zbytečně. O kráse islandské přírody nikdo nepochybuje a Landmannalaugar ji jen potvrzuje.

27.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 810x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Islandské vodopády

Island je zemí gejzírů, sopek, geotermálních pramenů - a vodopádů. Z tisíců slavných i bezejmenných vodopádů jsem jich pro vás vybral 14.

13.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,28 | Přečteno: 571x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLIV

Po dlouhé pauze způsobené nemožností cestování se vrací rubrika věnovaná méně obvyklým jídlům dílem věnovaným islandským možnostem stravování. Sníme krásného papuchalka, soba nebo velrybu a uvaříme chleba v geotermálních pecích.

30.8.2021 v 15:00 | Karma: 18,04 | Přečteno: 601x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Mladoboleslavská věznice

Před deseti lety zavítal hollywoodský herec Tom Cruise do Mladé Boleslavi. Ne, opravdu si tu nechtěl osobně vybrat Fabii – byl ale zavřený v místním vězení u okresního soudu. Naštěstí jen v rámci natáčení Mission: Impossible IV.

14.9.2020 v 15:00 | Karma: 13,38 | Přečteno: 700x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů Česka

V anketě o 7 divů Česka skončila přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně jen velmi těsně druhá (o necelou tisícovku hlasů, tedy méně než 1%) za Karlovým mostem. Pojďme se na ni alespoň virtuálně podívat.

17.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,86 | Přečteno: 609x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejkratší tunel u nás a asi i na světě

Certifikátem má sice potvrzený jen český rekord, ale tunel Pekařova brána asi bude i ve světě jen těžko hledat konkurenci. Vždyť kdo by prorážel tunel dlouhý v nejkratším místě jen 3,4 metru...

3.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,15 | Přečteno: 820x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 359
  • Celková karma 14,59
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.