Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Skalní rytiny Twyfelfontein

Upozornění: v následujícím textu budou použita nekorektní označení „Křováci“ (správně „Sanové“) a „prdelatá černoška“ (správně „Afrikánská baculka“). Pokud byste se tím cítili uraženi, raději dále nečtěte.

Křovácké skalní rytiny v severonamibijském Twyfelfontein patří sice mezi kulturní světové dědictví UNESCO až od roku 2007, ale místní legislativa je chrání už od roku 1952 – když si promítneme jihoafrickou realitu a mírně nestabilní územní uspořádání (např. samotná Namibie vznikla až 21. března 1990), tak je to skoro zázrak.

Rytiny jsou známé už od roku 1921, nicméně blíže popsány byly až roku 1950. K jejich uchování nepochybně přispělo, že jsou situovány do poměrně odlehlého místa uprostřed skal v polopouštní pustině, kde ani v minulosti kromě Křováků a jejich předchůdců nikdo nedokázal přežít. Až moderní doba s rozvojem masové turistiky zpřístupnila tato místa i běžným turistům, ovšem to už byly nastaveny ochranářské mechanismy, které vzácné rytiny dostatečně chrání před vandalismem. Před přírodními podmínkami se rytiny chránit nemusí, suchá nehostinná krajina kolem to dělá za nás.

Do Twyfelfonteinu se dá dojet jen po nezpevněných cestách, ovšem suché podnebí je udržuje po většinu roku bez problémů sjízdné i běžnými auty s náhonem na jednu nápravu, jen je nutné počítat s nebezpečím občasného proražení gumy. A člověk se nesmí bát prachu, který se nad šotolinou drží dobré půl hodiny po projetí každého auta – kterých naštěstí moc nepotkáte, průměrná hustota provozu je tak 1 protijedoucí auta za 2 hodiny, dojet pomalejší vůz nebo být dojetý někým rychlejším jsme dokonce vůbec nezažili.

Obrázky jsou klikatelné do lepšího rozlišení

Do blízkosti rytin se nedostanete bez doprovodu rangera z nedalekého informačního centra (a samozřejmě zaplacení vstupného – je třeba si uvědomit, že i ochrana něco stojí a bez příjmů z turistiky by domorodí obyvatelé k ochraně rytin nebyli motivováni, takže proti vstupnému nemá cenu reptat). My jsme měli současně štěstí i smůlu na naši průvodkyni, skoro americky prdelatou malinkou černošku, která byla zadýchaná už po dvaceti metrech chůze a nechala nás chodit více méně samotné (to je ta pro nás příznivá zpráva), na druhou stranu některé její teorie o původu a důvodech vytvoření rytin, kterými nás častovala, když jsme na ni někde počkali, nám přišly poněkud přitažené za vlasy (to je už méně příznivé).

Rytiny vyryli Křováci do svislých skalních ploten uprostřed skal, je třeba k nim vylézt trochu výše po kamenitých stupních, upravených uměle tak, aby to zvládli i méně zdatní turisté, kteří mají dokonce vyhrazenu speciální odlehčenou „light“ trasu (prý „pro americké důchodce“). Ale ani „adventure“ verze není nic složitého, co by běžný turista nezvládl – tedy kromě naší rančerky, která na nás vždy čekala na dohodnutém místě pod skalami, kresby a zajímavosti nám popsala hezky předem zpaměti. Aby se trochu rehabilitovala, předvedla nám ukázku mlaskavého křováckého jazyka, což se nám opravdu velmi líbilo, na rozdíl od vyfabulovaných teorií o tom, proč někdy vznikaly kresby a jinde rytiny. Tam logika poněkud pokulhávala, ale budiž ji odpuštěno, stejně asi jen memorovala naučené cizí texty.

Už samotná krajina Damarlandu (vlastně také nekorektní slovo, správně se zdejšímu kraji má říkat ponovu Kunene, což samozřejmě kromě puristů nikdo nepoužívá) je úchvatná, výhledy do polopouštní savany v pozdním odpoledni jsou téměř kýčovité. A když se k tomu přidají siluety zvířat vyrytých do oranžově zbarvených skalních desek, člověk se pocitově skoro dostává o 6000 let zpět do minulosti, k lovcům a sběračům doby kamenné, kteří je tehdy vytvořili. Ano, nejstarší rytiny jsou skutečně takto staré. Zachycují převážně divoká zvířata – lvy, nosorožce, žirafy, slony, pakoně, antilopy a dobytek. Ale najdou se i lidské siluety, dlaně a chodidla. A kupodivu i zvířata, která zde nikdy nežila – lachtani, plameňáci, tučňáci. To dokazuje, že tehdejší lovci se dostávali až k více než 100 km vzdálenému pobřeží Atlantského oceánu.

 

Symbolem oblasti Twyfelfontein je nejznámější rytina lva se zvláštně zalomeným ocasem na tzv. Lví desce. Deska je krásně plochá, její sklon zabraňuje deštné erozi při výjimečných deštích, které zde téměř nejsou. Na ploše zhruba 3 x 1,5 metru je vyryto asi 15 zvířat včetně slona, žirafy, domácího dobytka, antilop a zeber. Ovšem nejznámější rytinou je symbol zdejšího parku, který i dal desce jméno, rytina tzv. Lvího muže.

Naše prdelatá feministka zdůrazňuje, že se jedná o lvici, protože mezi domorodci prý vždy vládnul, vládne a vládnout bude matriarchát, a proto i zobrazená zvířata jsou zásadně ženského rodu. Proč se rytina jmenuje Lví muž? Prý se jedná o šamanský rituál ztotožnění lovce s lovenou zvěří, což provází zlidštění zobrazeného zvířete. To se projevuje tím, že místo lvích tlap má prý lidské ruce. No, já bych to spíše viděl na kombinaci projekce pohledu na zvíře zboku a zobrazení tlap zepředu, něco jako když staří Egypťané zobrazovali těla faraonů zepředu a hlavu z profilu. Ale já nejsem odborník na dobu kamennou.

Na závěr ještě dvě zvířátka, aby bylo vidět, že i v krajině zdánlivě pusté žijí živočichové, kteří si s těmito extrémními podmínkami poradí.

 

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 4.1.2016 15:01 | karma článku: 20,66 | přečteno: 636x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 229x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11 | Přečteno: 226x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 273x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 347x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,46 | Přečteno: 314x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Architektonickou cenu EU získal univerzitní pavilon, blízko byla i ostravská galerie

25. dubna 2024  21:23

Studijní pavilon Technické univerzity v německém Braunschweigu se stal vítězem prestižní...

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč

  • Počet článků 359
  • Celková karma 14,60
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.