Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když hvězdy přestaly být bohy (Jaipur Jantar Mantar)

Pan Rudolf Drössler jistě promine parafrázi názvu své knihy. Hvězdy byly bohy po tisíciletí, ale věda je božství zbavila, třeba i prostřednictvím 300 let staré observatoře Jantar Mantar v indickém Jaipuru, která je s pochopitelnými korekcemi dodnes funkční.

Proč se Jaipuru říká Růžové město, je každému hned jasné. Fasády domů na hlavních třídách starého centra mají sice svou charakteristickou barvu poznamenánu patinou věků, ale růžová je stále nepřehlédnutelná. A to i na stavbě nejznámější, Paláci větrů. To, co známe z fotek, vypadá jako obrovská stavba na okraji nějakého náměstí, ve skutečnosti to je jen průčelí jednoho z mnoha paláců podél hlavní cesty s živým provozem. Byť průčelí největší a nejhezčí.

Další překvapení čeká na každého, kdo potěmkinovskou stavbu obejde průchodem v sousedním domě. Průčelí je skutečně jen kulisa, za kterou jsou skryty miniaturní komůrky pro vládcovy manželky, ty z nich pozorovaly cvrkot na ulici, samy neviděny a osvěžovány průvanem balkónků zamřížovaných kamennými ozdobami. Za plochým průčelím šířky právě té komůrky je z opačné strany několik balkónků a nádvoří. A právě odsud většina návštěvníků poprvé uvidí magický soubor staveb s neméně magickým jménem – Jantar Mantar, rozložený na velkorysém prostranství uprostřed parkové zóny. Tři sta let stará astronomická observatoř.

Na horní fotce je vidět, jak je celý Palác větrů uzounký. A na dolní vykukuje observatoř Jantar Mantar, zejména nejvyšší stavba slunečních hodin Samrat Jantar.

Jantar = nástroj, Mantar = vzorec, výpočet, observatoř se tedy jmenuje Nástroj pro výpočty. Vybudoval ji maharadža Jai Singh II. v letech 1727 až 1734. Podobné hvězdárny měl ve všech městech, ve kterých se zdržoval, tedy celkem na dalších čtyřech místech, ta jaipurská je ovšem největší a nejzachovalejší, i proto je zapsána do světového kulturního dědictví organizace UNESCO. Dodnes stojí v takřka nezměněné podobě (byť po velké rekonstrukci z roku 1901) 14 velkých staveb z místního kamene a mramoru a několik dalších malých nástrojů bronzových. Ovšem je třeba si uvědomit, že jedna stavba může být tvořena i rozsáhlým komplexem doplňkových staveb, tak třeba jen zvěrokruhová pozorování se konají skrz pět metrů vysokou trojúhelníkovou stěnu s mramorem obloženými půloblouky stupnic po stranách, která je pro každé znamení samostatná – takže jen zvířetník samotný zahrnuje 12 dílčích staveb. Takže celkem zde stojí staveb mnohem více, než oněch zmiňovaných 14.

Do areálu se vchází kolem záhadných bronzových gongů s hustou sítí geometrických souřadnic, snad nějaké mapy.

Ovšem hned další stavba nikoho nenechá na pochybách, k čemu slouží. Nepřehlédnutelné sluneční hodiny Samrat Jantar jsou nejvyšší stavbou areálu. Pozorovatelna ve tvaru altánku, zastřešená bronzovým baldachýnem, zakončuje špici ukazatele času (gnómonu) o výšce 27 metrů. K altánu vedou schody ukryté pod zábradlím, jehož hrana vrhá stín na mramorové ukazatele času po stranách. Díky gigantickým rozměrům je zajištěna neuvěřitelná přesnost – ubíhající čas můžeme za slunečního svitu sledovat s přesností na 2 vteřiny. Stín se pohybuje rychlostí jeden milimetr za vteřinu, tedy 6 cm za minutu, což lze sledovat pouhým okem a čas tady běží nejen obrazně, ale skutečně viditelně. Má to však jeden háček, nepříliš často zmiňovaný: kvůli vzdálenosti od gnómonu je hrana stínu rozplizlá do asi 3 cm, takže milimetrová přesnost je jen teoretická.  

Na dalších přístrojích lze sledovat leccos, například kromě měření času lze vypočíst zatmění slunce, měsíce i zákryty planet, sledovat hvězdy a oběh Slunce kolem Země, vypočítávat průchod Slunce znameními zvěrokruhu. Mnohá měření jsou staticky nastavena jen pro Jaipur, jiná lze extrapolovat i pro jiná místa podle jejich zeměpisných souřadnic. Dokonce na mne jedna poměrně rozsáhlá stavba zapůsobila až úsměvně. Podle místního průvodce slouží totiž k určení (nebo nedokonavě k průběžnému určování) zeměpisných souřadnic pozorovatelny, tedy Jaipuru. Podle mne stačilo toto měření provést jednou a výsledek si poznamenat, nemusela by být udržována poměrně komplikovaná stavba. Ale areál nesloužil jen suché vědě. Sloužil i k odpočinku, modlitbám a rozjímání. A bylo by škoda něco tak pěkného zničit jen proto, že už svému účelu posloužilo.

Dokonce některé stavby ani neslouží přímo k výpočtům. Jsou zde i různé vyhlídky, odkud bylo možné za hvězdných nocí hledět nejen nad sebe, ale i na práci ostatních badatelů nad okolními přístroji.

Areál je volně přístupný. Ke všem těm zázrakům můžete přistoupit na dosah ruky, ano, i sáhnout si můžete téměř na cokoliv. Jen schodiště s přístupem na vrcholky staveb jsou obvykle turistům zapovězena, takže z výše těch 27 metrů se na areál nepodíváte. Což nevadí, protože jste jej už viděli z Paláce větrů.

Diskutabilní je využití služeb domorodých průvodců, bez nichž nemáte šanci účely staveb a přístrojů uhodnout. Ale i s nimi budete mít potíž, je totiž nutné mít tu správnou slovní zásobu v angličtině a kromě toho se vyznat ve fyzice a astronomii, vždyť si přiznejme, kolik z nás ví i česky, co jsou to například efemeridy, že ano.

Na mramorových ukazatelích a číselnících jsou při pozorném pohledu vidět různé číselníky, souřadnice, sítě, ale i jen obyčejné ozdobné geometrické vzory. Vše mělo být nejen účelné, ale i pěkné.

V těchto dutých polokoulích lze jistě vytušit zařízení na sledování dráhy Slunce. Prázdná, a tím i černá pole zřejmě značí časy a místa zatmění, případně východy a západy Slunce, těžko říct. Jak ale poznáme aktuální stav? Při pozorném pohledu je na fotce vidět drátěný kříž nad výdutí, v místě křížení je upevněn plíšek s otvorem a skrz něj sluneční paprsek označí konkrétní místo na polokouli.

Znamení zvěrokruhu máme tak nějak svázána s naší helénskou historií. Takže jsem si nejdříve myslel, že se nás někdo snaží nachytat. Ale chyba lávky. Nikoliv „už staří Řekové“, ale „už staří Babyloňané“ v druhém tisíciletí před naším letopočtem. A hned jsme doma, tedy v tomto případě v Indii, kam se znalost roční sluneční pouti skrz souhvězdí dostala. Takže i Jai Singh II. se o zodiac zajímal a nechal si postavit soubor zařízení pro sledování průchodu Slunce příslušným souhvězdím. A hezky pro každé znamení zvlášť, už jsem o tom psal výše. Důkaz: tady je mé znamení, tedy Aquarius, Vodnář (tuto fotku fotila má žena Hanka - ukazováček v pravé dolní části jako důkaz (nebo to je jen oprýskaná stěna?) , ostatní fotky jsou mé).

Škoda, že jsme Jantar Mantar navštívili zrovna uprostřed monzunového období. Znamenalo to pro nás šedivou oblohu. A tedy zaprvé nemožnost ověřit si vše závislé na slunečním svitu na vlastní oči, za druhé tak trochu šedivé fotky. Tak je prosím omluvte – pokud jste viděli nějaké jiné, pořízené za krásné modré oblohy, tak se vám určitě líbily více. Ale co nadělám, snad někdy příště.

A na závěr perlička úplně odjinud: nerezavějící železný sloup z 5. století na nádvoří areálu Kutub Mínár s nejvyšším cihlovým minaretem na světě v Dillí. Podle Danikena dílo mimozemských civilizací. Prý bychom ještě dnes nedokázali nic podobného vyrobit. Nevím, nejsem v metalurgii příliš kovaný, ale na mne tedy sloup mimozemsky nepůsobí. Ale určitě je to velmi zajímavý artefakt a stojí zato vidět jej na vlastní oči. On tedy na povrchu trochu rezatý je. Ovšem i tak je úžasné, že i po 1500 letech tady stojí, vydaný na pospas indickým vedrům i prudkým monzunovým průtržím mračen jako němý svědek umění našich předků.

Autor: Libor O. Novotný | pátek 19.4.2013 15:01 | karma článku: 13,86 | přečteno: 627x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 226x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,09 | Přečteno: 221x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 272x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 343x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,45 | Přečteno: 310x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 267x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,82 | Přečteno: 274x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 291x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 421x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Galapágy - Tintoreras: žraloci, lachtani, leguáni

Na Galapágách jsou zvířata chráněná tak dlouho, že zcela ztratila strach z člověka. Občas je musíte překračovat a dávat přitom pozor, ať na ně nešlápnete. A na lavičce si neodpočinete, protože ji obsadil lachtan.

10.10.2022 v 15:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 280x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Ve středu světa

Možná to pro vás bude překvapení, ale středem světa není Česko. Asi by se našlo více míst, která si tento titul nárokují, ale jen jedno jej má (pseudo)vědecky zdůvodněné: Mitad del Mundo, Střed světa na rovníku v Ekvádoru.

26.9.2022 v 15:00 | Karma: 20,92 | Přečteno: 2114x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Boj o mrtvého kozla

Sportovní zápolení může mít mnoho podob. Třeba v Kyrgyzstánu patří k nejpopulárnějším sportům koňské hry Kok-Boru (někdy nazývané i Buzkaši), kde je cílem hry hodit do branky mrtvého kozla.

1.8.2022 v 15:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 261x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLVI

Už jsme při cestách po světě viděli mnoho způsobů přípravy nudlí, ale žádný není tak pracný, jako je výroba nudlí lagman u čínské národnostní menšiny Dunganů v Kyrgyzstánu.

25.7.2022 v 15:00 | Karma: 19,93 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLV

V nejoblíbenější taškentské restauraci je na jídelním lístku jen jedno jídlo. Denně jej navaří několik set kilogramů a nasytí tím až 5.000 zákazníků. Používají k tomu mj. kotel-pánev na 300 kg plovu, národního uzbeckého jídla.

19.7.2022 v 15:00 | Karma: 26,45 | Přečteno: 950x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Island - Duhové hory

Celý svět zná tuto islandskou oblast jako LANDMANNALAUGAR, jen u nás jí říkáme Duhové hory, zřejmě abychom ji učinili ještě více atraktivní. Zbytečně. O kráse islandské přírody nikdo nepochybuje a Landmannalaugar ji jen potvrzuje.

27.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 809x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Islandské vodopády

Island je zemí gejzírů, sopek, geotermálních pramenů - a vodopádů. Z tisíců slavných i bezejmenných vodopádů jsem jich pro vás vybral 14.

13.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,28 | Přečteno: 571x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLIV

Po dlouhé pauze způsobené nemožností cestování se vrací rubrika věnovaná méně obvyklým jídlům dílem věnovaným islandským možnostem stravování. Sníme krásného papuchalka, soba nebo velrybu a uvaříme chleba v geotermálních pecích.

30.8.2021 v 15:00 | Karma: 18,04 | Přečteno: 601x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Mladoboleslavská věznice

Před deseti lety zavítal hollywoodský herec Tom Cruise do Mladé Boleslavi. Ne, opravdu si tu nechtěl osobně vybrat Fabii – byl ale zavřený v místním vězení u okresního soudu. Naštěstí jen v rámci natáčení Mission: Impossible IV.

14.9.2020 v 15:00 | Karma: 13,38 | Přečteno: 700x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů Česka

V anketě o 7 divů Česka skončila přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně jen velmi těsně druhá (o necelou tisícovku hlasů, tedy méně než 1%) za Karlovým mostem. Pojďme se na ni alespoň virtuálně podívat.

17.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,86 | Přečteno: 609x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejkratší tunel u nás a asi i na světě

Certifikátem má sice potvrzený jen český rekord, ale tunel Pekařova brána asi bude i ve světě jen těžko hledat konkurenci. Vždyť kdo by prorážel tunel dlouhý v nejkratším místě jen 3,4 metru...

3.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,15 | Přečteno: 820x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 359
  • Celková karma 14,59
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.