Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak málo stačí k životu - Dasaneč

Ráno se všechny děti starší pěti let vydají pro vodu k několik kilometrů vzdálené louži hnědé vody. Muži v produktivním věku jsou větší část roku daleko od domova se svými stády. Ženy podstupují bolestivou obřízku. Nikdy se nesetkali s elektrikou, místo doktorů je léčí šamanky. Neumějí číst, psát, počítat, neznají oficiální jazyk své země - domluví se spolu jen v rámci svého kmene. Přesto vypadají na první pohled šťastně. Žijí stále téměř stejným způsobem života, jako žili jejich předci před tisíci let. Jejich zákonem je tradice. Primitivní kmeny v povodí řeky Omo na jihu Etiopie.

Dnes se podíváme k etniku Dasaneč (případně psané i Dasenač, Daseneč, anglicky Dassanach).

Dasanečové patří k těm hůře přístupným jižním etnikům, jejich území leží jihozápadně za řekou Omo prakticky na hranici s Keňou, kolem jezera Turkana. Jsou známí jako agresivní bojovníci. Živí se především pastevectvím, ale také pěstují v bažinách kolem řeky čirok (sorghum), kukuřici, fazole, různé dýně a tykve. Jako jediný etiopský kmen loví krokodýly a jedí jejich maso. V řece Omo i rybaří a chytají hlavně obrovské několikametrové (prý) sumce.

Čirok je rostlina na první pohled podobná kukuřici bez klasů, patří však mezi lipnicovité, takže se na mouku zpracovávají její zrna z květenství podobného snad prosu. Z mouky se pak vaří kaše, která se jí jako hlavní jídlo nebo jako příloha. Je základní potravinou pro mnoho jihoetiopských etnik.

Kromě zmíněných zemědělských plodin je hlavní složkou potravy Dasanečů mléko a dobytčí krev. Býk se znehybní a šípem vystřeleným z luku z bezprostřední blízkosti se nastřelí tepna na podvázaném krku zvířete. Do přiložené kalebaše se nachytá i více než jeden litr krve, po uvolnění škrtidla krev téct přestane a ten litr zvíře ani nepocítí. Krev se pije zatepla a lidé se krví i pomažou po celém těle a obličeji.

Dasanečové udržují stále živé i některé tradice, které by moderní svět nejraději nechal zmizet, tedy ženskou obřízku a kult mingi.

Obřízka probíhá tím nejhorším způsobem, kdy je odstraněno vše, co vyčnívá, zvnějšku i zevnitř. Praktikuje se u dospívajících dívek a probíhá bez umrtvení, pokud za umrtvení nepovažujeme polití studenou vodou. Samozřejmě je samotný výkon velmi bolestivý (dívku pevně drží pět příbuzných žen), ale to není vše. Tento druh zákroku totiž končí masivním srůstem, takže o svatební noci a při porodu je často třeba srůst znovu otevřít (nožem!). U výjimečných případů, kdy dívka nebo její rodina obřízku odmítne (což je opravdu jen zanedbatelné množství žen), jsou takové dívky nazývány zvířetem nebo chlapcem, nesmí se oblíkat ani vdát.

Kult mingi spočívá v zavržení nově narozených dětí, které nesplňují normy nebo mohou být nositelem špatných znamení pro kmen, tedy mají nějakou vadu - za vadu se ale považuje i případ, kdy horní zoubky se prořežou dříve než spodní. Takové děti jsou buď přímo staršími kmene zabity, případně jsou ponechány na břehu řeky napospas krokodýlům. I u nás se psalo o případu, kdy jeden z mládenců nezvládl přechod do dospělosti, tedy běh přes býky: to se vedle sebe postaví osm vybraných býků, které nahý mládenec musí po hřbetech osmkrát přeběhnout s maximálně jedním zaškobrtnutím, tím se stává mužem. Zmíněný mladík podmínku nesplnil, přesto se oženil, což kmen bral jako sňatek ženy s nezletilcem a všech 15 postupně narozených dětí naházel krokodýlům. Naštěstí dnes existují humanitární organizace, které děti mingi vykupují a úspěšně nabízejí k adopci.

My jsme k Dasanečům vyrazili brzy ráno, čekala nás dlouhá cesta buší a savanou (džípy 4x4) až na samotný jih Etiopie, do hraničního pásma s Keňou. Dokonce musíme projít pasovou kontrolou v osadě Omorate. Tady nás čeká cesta přes řeku Omo, přívoz obstarávají křivé pirogy vydlabané z kmene místního stromu. Pro nás musí přijet ta největší (do ostatních se prostě se svými evropskými zadky nevejdeme), tak velká, že si vysloužila i pojmenování - byla vyrobena v roce Obamova vítězství v prezidentských volbách, proto se jmenuje Obama.

Etiopští muži nejsou příliš stydliví.

Piroga jménem Obama slouží jako přívoz přes řeku Omo.

Na protějším břehu už čekají na přívoz opačným směrem Dasanečové, pohled zdola z řeky na čekající ženy na vysokém břehu je velmi fotogenický, pozadí modré oblohy dává vyniknout půvabům dívek s nádobami na vodu na hlavách, oblečených jen do sukýnek z kozí kůže. My se ale hned po vyškrábání na břeh pouštíme pěšky k nedaleké osadě, kde už nás čeká rada starších.

 

Starci sedí ve stínu akácie a čekají, co jim nabídneme za návštěvu vesnice s povolením fotit. Mule, náš průvodce z Addis Abeby, se s nimi jako jediný domluví, byť přes místního tlumočníka z amharštiny, etiopského esperanta, kterým by měl mluvit každý Etiopan bez ohledu na svůj vlastní jazyk (tím se domluví jen s příslušníky svého kmene, už sousední kmeny mu nebudou rozumět). Ovšem u jižních etnik znalost amharštiny není pravidlem. Mule odhaduje věk členů rady tak na 50 let, ale přesně to nikdo neví, Dasanečové nepoužívají kalendář.

Muži mohou mít více žen. První z nich domluví rodiče, všechny další už si vybírá a kupuje za dobytek sám. Muž může mít i pět žen, za každou si pořídí do uší náušnici, když žena umře, tak ji zase vyndá.

Následuje Rada starších:

Pět náušnic = pět žen

Měl čtyři manželky, ale tři už zemřely.

Trnovou ohradou s nízkou brankou se doslova proplížíme do vesnice. Dasanečové bydlí v kopulovitých chatrčích z trávy, ovšem jejich stavbu si všemožně ulehčují a když seženou kus kartonu nebo igelitu, neváhají jej použít. Nás nejvíce překvapuje použití pytle s výrazným nápisem Nepal - Annapurna. Jak se sem ten cár papíru proboha mohl dostat?

Dobytek bydlí s lidmi, ale "ložnice" má v chatrči oddělenou prostoru. Ovšem většinou se spí stejně na zemi venku, kromě případů, že se manžel po půl roce vrátí s pastvy, pak spí s manželkou (pokaždé ale jen s jednou) uvnitř.

Blízkost Keni je znát i na oblečení žen, občas se objeví nějaký exotický materiál, jako jsou různé opičí kůže (z guaréz) nebo kůže menších kočkovitých šelem, mezi ozdobami zahládneme elegantní a nenápadné náramky z žíní ze žirafích ocasů (později si jich pár koupíme). Oblíbenou ozdobou je také ptačí pírko prostrčené dírkou pod spodním rtem.

A samozřejmě zdobení jizvami - u žen má pouze dekorativní charakter, u mužů může značit počet zabitých nepřátel. Ano, opravdu i dnes se vedou kmenové války, právě Dasanečové nejsou u okolních kmenů vůbec oblíbeni, snad proto, že přišli do Etiopie jako jeden z posledních kmenů, snad že se liší některými způsoby života (rybaření a lov krokodýlů). Ročně se prý počítá s asi stovkou obětí jen jako důsledkem sporů Dasanečů s Hamary.

Dekorativní jizvy na pravé paži vyšší dívky

Jako u ostatních kmenů i dasanečské ženy se zdobí těžkými řetězy z korálků, navíc ale nepohrdnou třeba ani vršky od piva, třebaže trochu zrezlými.

Strávíme u Dasanečů značnou část dne a určitě to stojí zato.

Pomalu se scházíme u průlezu v ohradě a opouštíme vesnici, ovšem skoro celé její osazenstvo nás doprovází až k přívozu. Vedle mne jdou celou cestu dvě malé sestřičky, odhaduji je na 8 a 10 let. Snaží se nám prodat náramky, my ovšem nechceme, a tak je naprosto ignoruji, což bývá nejspolehlivější způsob, jak je znechutit tak, že odejdou k někomu jinému. Ovšem zřejmě si nás děti rozebraly všechny, pár dětí jde s každým z nás a nepřetržitě do nás hučí svých 10 naučených anglických slovíček.

Už jsme skoro u přívozu, když starší děvčátko překvapí. Podívá se na mě upřeně a říká nečekaně dobře naučenou frází: "Mister, give me 10 birr and my sister will kiss you and will say you nice paa paa!" ("Pane, dej mně 10 birrů a moje sestřička ti dá pusinku a rozloučí se pěkným pá-pá!"). A tváří se přitom naprosto jednoznačně. Není si jistá, jestli rozumím, protože poněkud šokován vůbec nevím, jak na to reagovat, takže dělám, že jsem neslyšel. Děvčátko to tedy opakuje jako kolovrátek pořád dokola, až dokud nenastoupím do Obamy. Prostě civilizace se všemi svými neduhy už nezadržitelně míří i sem, bohužel se projevuje tím nejhorším možným způsobem. Ovšem kdyby nebyla poptávka, nebyla by asi ani nabídka. Takže si za to "bílí muži" mohou sami.

Zpátky musíme opět přes řeku a džípy stejnou cestou zpět. Ráno jsme stáli u několikametrových termitišť, teď zase narazíme na tlupu paviánů, občas zahlédneme antilopy dik-dik a savanové perličky supí, nad hlavou nám kromě supů létají zoborožci, ale to už je jiný příběh.

Podívejte se na další fotky, tentokrát je jich trochu víc, ale neumím se rozhodnout, které vyřadit...

Na konci pak je připojeno video a ještě pod ním je odkaz na kliknutí pro karmu.

Snad mu narostou dříve spodní zoubky, aby se nestal mingi a nebyl předhozen krokodýlům...

Tak malý a už...!

Předchozí fotku lze zvětšit na větší formát, ve kterém lépe vynikne malebnost skupinky dasanečských žen.

Hledají vši nebo jen splétají dredy? Nebo obojí?

Břicho dekorativně ozdobeno jizvičkami.

Video: etnikum Dasaneč v čase 8:30 až 13:30.

 

Autor: Libor O. Novotný | pondělí 1.12.2014 15:00 | karma článku: 26,26 | přečteno: 2676x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 227x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,10 | Přečteno: 222x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 272x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 344x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,45 | Přečteno: 311x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 267x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,82 | Přečteno: 274x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 291x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 421x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Galapágy - Tintoreras: žraloci, lachtani, leguáni

Na Galapágách jsou zvířata chráněná tak dlouho, že zcela ztratila strach z člověka. Občas je musíte překračovat a dávat přitom pozor, ať na ně nešlápnete. A na lavičce si neodpočinete, protože ji obsadil lachtan.

10.10.2022 v 15:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 280x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Ve středu světa

Možná to pro vás bude překvapení, ale středem světa není Česko. Asi by se našlo více míst, která si tento titul nárokují, ale jen jedno jej má (pseudo)vědecky zdůvodněné: Mitad del Mundo, Střed světa na rovníku v Ekvádoru.

26.9.2022 v 15:00 | Karma: 20,92 | Přečteno: 2116x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Boj o mrtvého kozla

Sportovní zápolení může mít mnoho podob. Třeba v Kyrgyzstánu patří k nejpopulárnějším sportům koňské hry Kok-Boru (někdy nazývané i Buzkaši), kde je cílem hry hodit do branky mrtvého kozla.

1.8.2022 v 15:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 261x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLVI

Už jsme při cestách po světě viděli mnoho způsobů přípravy nudlí, ale žádný není tak pracný, jako je výroba nudlí lagman u čínské národnostní menšiny Dunganů v Kyrgyzstánu.

25.7.2022 v 15:00 | Karma: 19,93 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLV

V nejoblíbenější taškentské restauraci je na jídelním lístku jen jedno jídlo. Denně jej navaří několik set kilogramů a nasytí tím až 5.000 zákazníků. Používají k tomu mj. kotel-pánev na 300 kg plovu, národního uzbeckého jídla.

19.7.2022 v 15:00 | Karma: 26,45 | Přečteno: 950x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Island - Duhové hory

Celý svět zná tuto islandskou oblast jako LANDMANNALAUGAR, jen u nás jí říkáme Duhové hory, zřejmě abychom ji učinili ještě více atraktivní. Zbytečně. O kráse islandské přírody nikdo nepochybuje a Landmannalaugar ji jen potvrzuje.

27.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 810x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Islandské vodopády

Island je zemí gejzírů, sopek, geotermálních pramenů - a vodopádů. Z tisíců slavných i bezejmenných vodopádů jsem jich pro vás vybral 14.

13.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,28 | Přečteno: 571x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLIV

Po dlouhé pauze způsobené nemožností cestování se vrací rubrika věnovaná méně obvyklým jídlům dílem věnovaným islandským možnostem stravování. Sníme krásného papuchalka, soba nebo velrybu a uvaříme chleba v geotermálních pecích.

30.8.2021 v 15:00 | Karma: 18,04 | Přečteno: 601x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Mladoboleslavská věznice

Před deseti lety zavítal hollywoodský herec Tom Cruise do Mladé Boleslavi. Ne, opravdu si tu nechtěl osobně vybrat Fabii – byl ale zavřený v místním vězení u okresního soudu. Naštěstí jen v rámci natáčení Mission: Impossible IV.

14.9.2020 v 15:00 | Karma: 13,38 | Přečteno: 700x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů Česka

V anketě o 7 divů Česka skončila přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně jen velmi těsně druhá (o necelou tisícovku hlasů, tedy méně než 1%) za Karlovým mostem. Pojďme se na ni alespoň virtuálně podívat.

17.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,86 | Přečteno: 609x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejkratší tunel u nás a asi i na světě

Certifikátem má sice potvrzený jen český rekord, ale tunel Pekařova brána asi bude i ve světě jen těžko hledat konkurenci. Vždyť kdo by prorážel tunel dlouhý v nejkratším místě jen 3,4 metru...

3.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,15 | Přečteno: 820x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 359
  • Celková karma 14,59
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.