Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Amazonie - část 6

Odpoledne nám Sami říká, že stačí lehčí oblečení a boty, nečeká nás nic náročného. Usazujeme se do lodí (ze kterých se vždy musí nejdříve vybrat voda skořápkou kalebaši) a vyrážíme na řeku, proplujeme pod naším srubem a plujeme zpět stejnou trasou, jakou jsme včera připluli. Proplouváme soutokem, kde jsme včera pozorovali delfíny a kousek před ním přirážíme ke břehu, teprve po přiražení vidíme nenápadnou stezku, kterou jsme dříve nevnímali. Břeh zde není tak strmý, jako jinde, to ale znamená, že terén je vlhčí, místy jsou v pralese tůňky nevábně páchnoucí vody, kolem kterých bzučí komáři. Rychle vytahujeme repelenty, bez kterých nedáme ani ránu, ale ani repelenty nechrání před dotěrnými komáry stoprocentně. Skoro litujeme, že jsme jen v lehkých tílkách, stejně i boty bychom unesli plné, v sandálech se nejde nejlépe.

Indiánky myjí nádobíLibor Novotný

Sami je oblečen tradičně, v dlouhém. My nedostatky repelentů doháníme zběsilým plácáním po obnažených částech těla. Naštěstí nejdeme nijak daleko. Sami nás dovedl k obrovskému stromu, největšímu v širokém dalekém okolí. Není ani tak starý, jakou jsou některé stromy u nás, protože zde vše roste mnohem rychleji, ale výškou a obvodem kmene překonává všechny stromy, které jsme kdy viděli. Aby se udržel v půdě často podmáčené záplavami, má široké ploché kořeny typické pro tropické velestromy. Mezi jednotlivými deskami těchto kořenů jsou krásné schovávačky, do kterých by se vešel nejen jeden člověk, ale hned celá skupina. Obejití stromu dokola je pěkná procházka, zkoušet, kolik lidí by objalo kmen, by zde naprosto nešlo, už kvůli tvaru kořenů by k tomu bylo zapotřebí mnohem větší skupiny, než je ta naše.

Snažíme se odhadnout výšku stromu, ale to nelze, protože korunu nevidíme, horní patro tropického pralesa je tak husté, že koruny stromů vytvářejí nepropustnou clonu, skrz kterou není vidět. Vracíme se stejnou cestou, opět kolem tůní s komáry, jsme rádi, že užíváme pravidelně lariam, a že nemáme problémy, na které si občas někdo při jeho užívání stěžuje. Poslední prášek polkneme o Vánocích, snad si při tom vzpomeneme, kde jsme jej potřebovali nejvíce, kde bylo riziko malárie nejakutnější, tedy na tyto dny v Amazonii.

Vracíme se čluny na soutok, kde zastavujeme a pozorujeme delfíny. Franta s Pepou zkoušejí chytat ryby na své profesionální vybavení, ale úspěšnost je nula. To Štěpánka po obědě chytla pár piraní přímo z našeho mola na bambusovou tyč s kusem kuchyňského odpadu jako návnadou.

Chvíli to trvá, snad že je takové teplo, ale delfínům se dnes moc nechce. Až když popojedeme kousek dále, objevují se první skokani. Sice už nejsme ve stínu, jako před chvílí, ale zase něco vidíme. Delfínů zde musí být mraky, neuplyne pět vteřin, aby nějaký nebyl vidět při nádechu nad hladinou. Bohužel se nedá odhadnout, kde se který vynoří příště, takže pro kameramany a fotografy to je velmi stresující situace. Každý by chtěl mít tuto vzácnost na kameře nebo fotoaparátu, ale buď se musí nechat zoom na pokoji, pak je ale delfín jako tečka uprostřed široké hladiny, nebo se záběr přiblíží, ale pak se zase jistě delfín do záběru nestihne zachytit - než se dostane do záběru, je již pod hladinou. Největší zážitek z pozorování tak mají ti, kteří na záznam rezignovali a užívají se jen obyčejného pozorování těchto sladkovodních savců.

Vyrážíme dále, delfíni nás ještě chvíli sledují, ale když se dostáváme do asi mělčích vod, skoků ubývá. Zamíříme tentokrát na místa, kde jsme ještě nebyli. Vplouváme do jednoho z ramen řeky, břehy jsou zde nízké a celkem blízko sebe, můžeme tak sledovat život po obou stranách, tedy hlavně ptáky. Zahlédneme ve větvích párek modrých ledňáků, náš průvodce zpomaluje a otáčí loď, abychom se mohli kousek vrátit a pestrého ptáka si vyfotit. Při otáčení zajedeme do květu vodního hyacintu, nebo co to vlastně pokrývá hladinu u břehu, dostáváme se těsně ke břehu, čímž vyplašíme vyhřívajícího se kajmana, o kterém jsme neměli ani tušení. Kajman se s prudkým šplíchnutím vrhá do vody, tím kromě nás vyplaší i jednoho z ptáků, druhý ale zůstává sedět a pózuje.

Plujeme pár desítek minut, řeka se zde klikatí, občas mineme ústí některého z přítoků, obvykle zarostlé vodním rostlinstvem. Řeka se najednou rozšíří, skoro máme pocit, jako bychom se vrátili do hlavního toku, ale zdání klame. Přeplujeme na druhou stranu a vidíme na strmém břehu osamělý dřevěný domek. Pod ním je primitivní molo, na něm dvě dívky, malá a větší, myjí v řece nádobí. Přirážíme ke břehu, zdravíme a vystupujeme po prudké stezce k domu.

Dům stojí opět na kůlech, za domem je malá ohrádka se špinavým malým prasetem a za ní zeleninová zahrádka - vyřazená kanoe na kůlech naplněná hlínou, ve které si rodina pěstuje základní zeleninové suroviny do jídel. Později zjišťujeme, že takto řešené zahrádky jsou zde běžné, asi je to ochrana před hlodavci a jinými zvířaty.

My se jen letmo přivítáme s domácí paní, přidávají se k nám dvě děti (rozdáváme bonbóny), jeden menší kluk má na krku velkou červenou bouli. Procházíme neudržovanými pozůstatky vyčerpaného pole, teprve za ním je políčko současné. Převažuje maniok, jen mezi ním občas velice bídná kukuřice. Políčka se brzy vyčerpají, musí se vždy včas vymítit nebo vypálit část pralesa (zde už měli čerstvě vypálenou louku připravenou), kde se vysadí kukuřice, které se první rok ještě relativně daří. Druhým rokem už převažuje maniok, kukuřice živoří. A třetím rokem už pole téměř neplodí. Tak to vypadá s nejnedoobhospodařovatelnějšími půdami (a pak že se v běžné češtině třináctislabičná slova nepoužijí...).

Sami vytrhává rostlinu manioku a odsekává jednu kořenovou hlízu. Oseká ji mačetou, abychom viděli dřeň, která je ale v tomto surovém stavu poměrně prudce jedovatá. Musí se zbavit tekutiny lisováním, právě šťáva je nejjedovatější. Vylisovaná dřeň se strouhá, znovu lisuje a pak se z ní teprve dělá mouka používaná jako příloha k jídlu. Také nám ji v hotelech nabízejí, ale nám zhýčkaným Evropanům nechutná.

Vracíme se k domu, právě se vrátil pan domácí, dává se do řeči se Samim, spolu s manželkou diskutují nemoc svého syna, Sami jim radí, které rostliny by mohly bouli vyléčit, my to vidíme dost skepticky, spíše by to chtělo kluka popadnout a odvézt do Manaus k doktorovi do nemocnice. Muž ukazuje i své poraněné lýtko, před pár lety ho poranil had - Sami říká kobra, což je nám divné, kobra přece je jedovatá a tak velké zranění by nezpůsobila. A v Amazonii kobry nežijí. Ovšem ukazuje se, že ve zdejší portugalštině znamená cobra obecně hada, takže se pravděpodobně jednalo o anakondu.

Pár má celkem 10 dětí, to už stačí na to, aby jim státní správa zřídila v místě (tedy doma) školu s učitelem a snad mají brzy dostat i počítač. K tomu ovšem budou potřebovat generátor, protože elektrika tu samozřejmě není a ani generátor nevidíme. Pozorujeme v dálce hejno malých zelených papoušků, jak si na noc obsazují korunu jedné z palem, jsou ale tak vzdáleni, že spíše jen tušíme, že to jsou papoušci. To kolibříka vidíme jasněji.

Začíná se stmívat, a zatímco Sami si nerušeně vykládá se známými, my fascinovaně sledujeme barevný západ slunce. Část výpravy nervózně čeká v loďce, ale naše půlka pozoruje představení nad řekou. Domů se vracíme stejnou cestou již za tmy (s mezipřistáním v plovoucím obchodu u soutoku řek, pivo a kola jsou zde levnější než v supermarketu v Manaus), naštěstí máme opět baterky, takže k molu trefíme. Usínáme brzy a ani nevíme, kdy vypnuli generátor.

Autor: Libor O. Novotný | neděle 13.1.2008 13:45 | karma článku: 14,59 | přečteno: 1866x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 227x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,10 | Přečteno: 222x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 272x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 344x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,45 | Přečteno: 310x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Guayaquilu (a mj. test ChatGPT)

První část tohoto blohu byla vygenerována v ChatGPT na základě zadání: "Turistický blog o nejzajímavějších místech města Guayaquil" a doplněna mými fotkami, v druhé části jsou přidány mé individuálními poznatky a zážitky.

1.5.2023 v 15:00 | Karma: 11,45 | Přečteno: 267x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Čínské sombrero

Galapágy jsou obdivované turisty především kvůli unikátní fauně, ale zdejší příroda je krásná i sama o sobě, jak můžeme vidět na ostrůvku s poněkud nesmyslným jménem Čínské sombrero (všichni víme, že sombrero je přece mexické).

21.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,82 | Přečteno: 274x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Kde mají "kozy" křídla

Ostrov North Seymour na Galapágách je hnízdištěm dvou ptačích druhů s velmi exotickým zjevem - fregatek vznešených a terejů modronohých. Už jejich druhová jména napovídají, že návštěva ostrova je opravdu nezapomentuelným zážitkem.

7.11.2022 v 15:00 | Karma: 14,62 | Přečteno: 291x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejhezčí šnorchlování?

Na otázku: "Kde se ti nejvíc líbil podmořský život a šnorchlování?" jsem donedávna měl odpověď jasnou. Až letošní expedice mne donutila ji změnit.

24.10.2022 v 15:00 | Karma: 17,12 | Přečteno: 421x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Galapágy - Tintoreras: žraloci, lachtani, leguáni

Na Galapágách jsou zvířata chráněná tak dlouho, že zcela ztratila strach z člověka. Občas je musíte překračovat a dávat přitom pozor, ať na ně nešlápnete. A na lavičce si neodpočinete, protože ji obsadil lachtan.

10.10.2022 v 15:00 | Karma: 16,75 | Přečteno: 280x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Ve středu světa

Možná to pro vás bude překvapení, ale středem světa není Česko. Asi by se našlo více míst, která si tento titul nárokují, ale jen jedno jej má (pseudo)vědecky zdůvodněné: Mitad del Mundo, Střed světa na rovníku v Ekvádoru.

26.9.2022 v 15:00 | Karma: 20,92 | Přečteno: 2115x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Boj o mrtvého kozla

Sportovní zápolení může mít mnoho podob. Třeba v Kyrgyzstánu patří k nejpopulárnějším sportům koňské hry Kok-Boru (někdy nazývané i Buzkaši), kde je cílem hry hodit do branky mrtvého kozla.

1.8.2022 v 15:00 | Karma: 13,07 | Přečteno: 261x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLVI

Už jsme při cestách po světě viděli mnoho způsobů přípravy nudlí, ale žádný není tak pracný, jako je výroba nudlí lagman u čínské národnostní menšiny Dunganů v Kyrgyzstánu.

25.7.2022 v 15:00 | Karma: 19,93 | Přečteno: 487x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLV

V nejoblíbenější taškentské restauraci je na jídelním lístku jen jedno jídlo. Denně jej navaří několik set kilogramů a nasytí tím až 5.000 zákazníků. Používají k tomu mj. kotel-pánev na 300 kg plovu, národního uzbeckého jídla.

19.7.2022 v 15:00 | Karma: 26,45 | Přečteno: 950x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Island - Duhové hory

Celý svět zná tuto islandskou oblast jako LANDMANNALAUGAR, jen u nás jí říkáme Duhové hory, zřejmě abychom ji učinili ještě více atraktivní. Zbytečně. O kráse islandské přírody nikdo nepochybuje a Landmannalaugar ji jen potvrzuje.

27.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,36 | Přečteno: 810x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Islandské vodopády

Island je zemí gejzírů, sopek, geotermálních pramenů - a vodopádů. Z tisíců slavných i bezejmenných vodopádů jsem jich pro vás vybral 14.

13.9.2021 v 15:00 | Karma: 16,28 | Přečteno: 571x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dobré prase všechno spase XLIV

Po dlouhé pauze způsobené nemožností cestování se vrací rubrika věnovaná méně obvyklým jídlům dílem věnovaným islandským možnostem stravování. Sníme krásného papuchalka, soba nebo velrybu a uvaříme chleba v geotermálních pecích.

30.8.2021 v 15:00 | Karma: 18,04 | Přečteno: 601x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Mladoboleslavská věznice

Před deseti lety zavítal hollywoodský herec Tom Cruise do Mladé Boleslavi. Ne, opravdu si tu nechtěl osobně vybrat Fabii – byl ale zavřený v místním vězení u okresního soudu. Naštěstí jen v rámci natáčení Mission: Impossible IV.

14.9.2020 v 15:00 | Karma: 13,38 | Přečteno: 700x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Dlouhé stráně – jeden ze sedmi divů Česka

V anketě o 7 divů Česka skončila přečerpávací elektrárna Dlouhé stráně jen velmi těsně druhá (o necelou tisícovku hlasů, tedy méně než 1%) za Karlovým mostem. Pojďme se na ni alespoň virtuálně podívat.

17.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,86 | Přečteno: 609x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Nejkratší tunel u nás a asi i na světě

Certifikátem má sice potvrzený jen český rekord, ale tunel Pekařova brána asi bude i ve světě jen těžko hledat konkurenci. Vždyť kdo by prorážel tunel dlouhý v nejkratším místě jen 3,4 metru...

3.8.2020 v 15:00 | Karma: 21,15 | Přečteno: 820x | Diskuse| Cestování
  • Počet článků 359
  • Celková karma 14,59
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.