Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jaro v Ráji jako v ráji

Krásné jarní počasí láká k výletům. I příroda ještě ne zcela probuzená ze zimního spánku má své kouzlo. V Českém ráji na jaře můžeme obdivovat i místa v létě neviditelná pro husté koruny listnáčů.

Český ráj prý snad dostal jméno na Hruboskalsku, důvod je nasnadě, první turisté si tady připadali jako v ráji. Pojďme se podívat, jestli byly jejich pocity oprávněné.

Začínáme nad lázněmi Sedmihorky. Ty jsou pojmenovány podle stejnojmenného pramene, jednoho z mnoha v okolí. Dostaneme se k nim později, teď se vydejme vzhůru kopcem směrem k dominantě zdejšího kraje, zámku Hrubá skála. Cesta ze Sedmihorek stoupá hustým lesem, v dubnu ale ještě holým. Netrvá dlouho a začínají se kolem objevovat první věže skalního města.

Jedna z věží, sice ne příliš vysoká, zato přímo Osudová, vyrostla hned u cesty. Až když ji mineme a otočíme se, spatříme pravidelné skalní okno asi dva metry nad zemí. Geologové prý tomuto útvaru říkají hodiny. Proč? Stačí se zaměřit na levý okraj okna, proudícím vzduchem vybroušený do nepřehlédnutelného tvaru přesýpacích hodin. Každý si může zdejší osudovost vyzkoušet: stoupnout si zády k oknu a zkusit prohodit šišku přes záda oknem. Kdo prohodí, bude mít osudové štěstí. Úkol lehký jen zdánlivě.

A komu se to nepovede, může o trochu toho štěstíčka požádat patrona zdejších hor, svatého Prokopa, ve skalní rozsedlině jen o pár metrů dále.

Věže kolem jsou vyšší a vyšší. Ozývá se křik horolezců, i když by se možná hodilo lépe slovo skálolezec. Při dodržování pravidel je možné se pokusit o výstup na některou z jehel, přestože jsme v chráněné krajinné oblasti. Nicméně pro běžného turistu je to možnost spíše teoretická, protože stěny jsou vysoké a kolmé.

A už se po levé ruce vysoko nad námi objevují žluté zdi zámku na hraně útesu nad krajinou. Hrubá skála.

Skoro by nás začalo bolet za krkem. Raději hleďme na cestu. Procházíme několika skalními průrvami až pod masiv, na kterém stojí zámek.

Cesta zatáčí nad několika schůdky doleva a končí u skalní stěny. Opravdu končí? Samozřejmě, že ne. Na první pohled celistvý skalní masiv je rozpuklý na dvě části průrvou asi tři čtvrtě metru širokou. Myší díra, jak se útvaru říká, vede nahoru na prostranství před zámkem. Naštěstí se asi v polovině na chvíli o pár decimetrů rozšíří, takže se můžeme vyhnout s protijdoucími turisty.

Zámek Hrubá skála dnes slouží jako hotel. Kolem kaple se přes most nad hlubokým hradním příkopem dostaneme nejdříve na první a následně i na druhé nádvoří. První, co nás napadne, je Šípková Růženka. Stěny a arkády křídel zámeckého paláce jsou porostlé popínavými rostlinami, stejně i kulatá věž.

Zámek má ještě druhou věž, vyšší, s vyhlídkou do kraje. Ono vůbec je celé nádvoří jedna velká vyhlídka. Skrz cimbuří měla šlechta výhled třeba na Trosky, vrch Kozákov nebo Hruboskalské skalní město.

Kozákov

Podobné výhledy jsou i z Prachovny, skalního uzlu kousek za zámkem, který sloužil jako zásobárna střelného prachu. Rozhodně už jen pouhý pohled na zámek svrchu stojí za zdolání strmých schodů vysekaných do zdejší skály.

A ještě další zajímavé místo je spjato se zámkem. Kdo by se chtěl vrátit do Sedmihorek, nemusí zpět Myší dírou, ale projde o něco kratší průrvou na oválné prostranství sevřené skalami (odchází se opět jinou průrvou), kde jsou viditelné památky na opracování části stěn lidskou rukou. Pravda, většina reliéfů je naprosto nezřetelná a rok od roku méně patrná (sám je pamatuji ve zřetelně lepším stavu, za pár let z nich zcela jistě nezbude ani náznak). Jeden je však stále nepřehlédnutelný. Adamovo lože. Vzpomínáte na Bajaju? Tady odpočíval po vyčerpávajícím souboji s drakem, který se ostatně odehrával také na tomto místě.

Ale postupme dále. Výstupem na hruboskalský masiv jsme se dostali na úroveň vrcholků skalních věží a jehel, cesta nás vede po hřebeni na několik vyhlídek, můžeme se kochat pohledy na krajinu a skalní město skoro z ptačí perspektivy. Kapelník i s Taktovkou a celou Kapelou, Maják, Dračí zub i Dračí věž, Sfinga, Ďáblova ruka. Výška kolem 60 metrů.

Zahlédneme ještě znovu zámek z dalšího úhlu, dokonce se nám přiblíží další dominanta Českého ráje, zřícenina Trosky, ovšem jen opticky, ve skutečnosti se vzdalujeme.

Blížíme se naopak k Ještědu, ještě daleko na obzoru. Hubáčkův hyperboloid televizního vysílače spíše tušíme, jen odražená zář Slunce klonícího se pomalu k západu jej prozrazuje.

 

I opačná strana hlavního hřebene stojí za krátkou odbočku. Kopicův statek, nádherná pojizerská roubenka na samotě uprostřed louky těsně pod hřebenem. Václav Kopic, lidový umělec, vyzdobil okolní vápencové stěny desítkami reliéfů s výjevy z české historie, počínaje věštící Libuší a Přemyslem oráčem, Horymírem na Šemíkovi, přes svatého Václava, Jana Husa, Jiřího z Poděbrad až po Masaryka, jak jinak než na koni.

Naše cesta po hřebenu končí na hradě Valdštejn. Už je večer a tma, hrad je zavřený, takže si neprohlédneme nejen obnovenou prohlídkovou trasu, ale ani známé sklepy a vyhlídky. Mne nejvíce mrzí nenápadná kaplička na prvním nádvoří s vybledlým portrétem snad Jana Křtitele, který je podle legendy malovaný podle barda Karla Hynka Máchy. Asi jako jediný jeho portrét, všechny ostatní jsou jen idealizované romantické představy.

Vracíme se do Sedmihorek opět skalním městem, tentokrát ovšem kolem úpatí skal, které jsme dříve prohlíželi shora. Angorova stezka nás vede kolem mnoha místních pramenů a pramínků, pečlivě renovovaných a opravených.

Odbočíme ještě k symbolickému horolezeckému hřbitovu – formou destiček se jmény připevněnými na skalní stěnu, poslední z podzimu loňského roku (památka na horolezce, kteří zahynuli i na jiných místech, ale jejich přátelé na ně zde vzpomínají).

Než sníme guláš v podzámecké sedmihorské restauraci, je venku docela tma. Trosky cestou domů vidíme jen jako siluetu na ztemnělém obzoru.

Autor: Libor O. Novotný | neděle 18.4.2010 16:02 | karma článku: 16,76 | přečteno: 3214x
  • Další články autora

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma: 13,24 | Přečteno: 229x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Antverpách

Antverpy – skvostné město umění, diamantů a kulturního bohatství. Perla Vlámska, která se pyšní nejen bohatou historií, ale také uměleckým dědictvím a jedinečným průmyslem.

19.2.2024 v 15:00 | Karma: 14,11 | Přečteno: 225x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v belgickém Gentu

Gent, město historie, života a umění. Pokud hledáte autentický zážitek plný historie, kultury a života, Gent je tím pravým místem. Vítejte v jednom z nejkrásnějších měst Belgie – v úchvatném Gentu.

12.2.2024 v 15:00 | Karma: 13,21 | Přečteno: 273x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruggách

Belgické Bruggy jsou skvostným příkladem evropského historického města, kde se setkává romantika minulosti s kouzlem současnosti.

29.1.2024 v 15:00 | Karma: 17,83 | Přečteno: 347x | Diskuse| Cestování

Libor O. Novotný

Víkend v Bruselu: Kouzlo Evropského města

Každý, kdo rád cestuje a nepohrdne klasickými eurovíkendy, by měl navštívit Brusel, fascinující a půvabné hlavní město Belgie. Brusel nás osloví svou jedinečnou kombinací historie, kultury, a moderní elegance.

8.1.2024 v 15:00 | Karma: 15,46 | Přečteno: 314x | Diskuse| Cestování
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

  • Počet článků 359
  • Celková karma 14,60
  • Průměrná čtenost 3233x
Cestovatel. Zapisovatel zážitků. Gurmán.

www.libornovotny.cz

www.libornovotny.cz/Vikend

Na blogu iDnes od roku 2007.

Koncem roku 2011 jsem zjistil, že jsem v pořadí podle výše karmy na druhém místě mezi p. Paroubkem a p. Okamurou, což mne vedlo k rozhodnutí věnovat se nadále jen rubrice Cestování.

Můj kanál

Around the world with Libor Novotný 

na YouTube má cca 15.000 odběratelů.